Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne

Data utworzenia: 2017-10-18

W budynku Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiego mieszczą się dwa oddziały Muzeum Miejskiego: Muzeum Militariów oraz Muzeum Archeologiczne.

Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne - godziny otwarcia

Do Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznego można wybrać się od środy do niedzieli. Szczegółowe godziny otwarcia znajdują się poniżej:

Poniedziałek-Wtorek Nieczynne
Środa-Sobota 11:00-17:00
Niedziela 10:00-18:00

Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne - bilety

Cena biletów uzależniona jest m.in. od przysługujących ulg. Dodatkowo, koszt biletu wzrasta w przypadku wypożyczenia audioprzewodnika. Cena biletu indywidualnego różni się także od oprowadzania dla grup. W czwartki na wystawy stałe wstęp wolny. 

Bilet normalny 15 zł
Bilet ulgowy 10 zł
Bilet rodzinny 30 zł
Bilet grupowy 10 zł
Wypożyczenie audioprzewodnika 15 zł
Oprowadzenie dla grup w j. polskim  250 zł
oprowadzenie dla grup w j. obcym 400 zł

Jak dojechać do Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne?

Arsenał Miejski-Muzeum Militariów i Archeologiczne znajduje się na ulicy Antoniego Cieszyńskiego 9. 

W pobliżu znajdują się:

  • tramwaje linii: 3,10,33 (przystanek Rynek) 15, 74 (przystanek Pl. Jana Pawła II)
  • autobusy linii: 107 (przystanek Plac Jana Pawła II), 250 (przystanek Dmowskiego)

Muzeum Militariów - kolekcje

Najwięcej miejsca w salach Muzeum Militariów zajmuje broń palna z XIX i XX wieku. Obok popularnych Mosinów i Mauserów są tu unikalne konstrukcje, broń rzadka i oryginalna.

Przykładem jest jedyny w Polsce egzemplarz krzywolufowego ciężkiego karabinu maszynowego z 1953 roku. Wygięta w lekki łuk lufa umożliwiała strzelanie z opancerzonego stanowiska bez konieczności wychylania się przez strzelca ponad osłonę. Obsługę karabinu stanowiło dwóch żołnierzy, strzelec i amunicyjny.

Inna oryginalna konstrukcja to karabin przeciwpancerny Ur. W latach 30 XX wieku opracował go zespół pod kierunkiem inżyniera Józefa Maroszka. Długa lufa i dodatkowy ładunek prochu powodowały, że był zabójczo skuteczny. Z odległości 300 metrów przebijał pancerz o grubości 15 mm.

W kolekcji broni białej (od XVIII do XX wieku) są m.in. szable używane przez wojowników ze Wschodu. Wśród nich jest m.in. turecka szabla z płomienistą głownią. Według części znawców uzbrojenia taki kształt głowni zwiększał jej siłę cięcia. W Arsenale prezentowany jest również XVII-wieczny kiliż, inny typ tureckiej szabli. Na jej głowni zapisano muzułmańskiego wyznanie wiary.

Duże wrażenie robi kolekcja ponad pięciuset wojskowych hełmów. Już w XVIII wieku używano blaszanych kapeluszy do ochrony przed odłamkami i pociskami, a przede wszystkim od cięcia bronią białą na polu bitwy. Olbrzymia część zbioru to hełmy używane przez polskich żołnierzy, które przekazał Muzeum Militariów Jacek Kijak. To hełmy różnych formacji - nie tylko polskich, często przerobionych, z domalowanymi polskimi oznaczeniami. Wśród nich jest także niemiecki hełm z herbem Wrocławia. W tej części Muzeum zobaczyć można także hełmy skórzane, hełmofony i pilotki, oraz kaski policyjne i dźwiękochłonne hełmy używane przez obsługę lotnisk i lotniskowców.

Muzeum Archeologiczne: Historia pradawnego Śląska i Wrocławia

Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 r. na bazie prywatnych i kościelnych zbiorów archeologicznych, jego twórcą był J.G.G. Büsching . Wrocławska placówka należy do najstarszych tego typu instytucji w Europie.

W Muzeum Archeologiczne przede wszystkim zgromadzono zabytków archeologicznych z terenu Śląska.

Prezentowane są tu zabytki reprezentujące od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Znajdują się także artefakty odnajdywane w trakcie badań głównie na Starym Mieście we Wrocławiu.

Media społecznościowe

Galeria

Więcej miejsc