Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne

W Muzeum Militariów prezentowane są unikatowe eksponaty broni

Najwięcej miejsca w salach Muzeum Militariów zajmuje broń palna z XIX i XX wieku. Obok popularnych Mosinów i Mauserów są tu unikalne konstrukcje, broń rzadka i oryginalna.

Przykładem jest jedyny w Polsce egzemplarz krzywolufowego ciężkiego karabinu maszynowego z 1953 roku.

Wygięta w lekki łuk lufa umożliwiała strzelanie z opancerzonego stanowiska bez konieczności wychylania się przez strzelca ponad osłonę. Obsługę karabinu stanowiło dwóch żołnierzy, strzelec i amunicyjny.

Inna oryginalna konstrukcja to karabin przeciwpancerny Ur. W latach 30 XX wieku opracował go zespół pod kierunkiem inżyniera Józefa Maroszka. Długa lufa i dodatkowy ładunek prochu powodowały, że był zabójczo skuteczny. Z odległości 300 metrów przebijał pancerz o grubości 15 mm.

W kolekcji broni białej (od XVIII do XX wieku) są m.in. szable używane przez wojowników ze Wschodu. Wśród nich jest m.in. turecka szabla z płomienistą głownią. Według części znawców uzbrojenia taki kształt głowni zwiększał jej siłę cięcia. W Arsenale prezentowany jest również XVII-wieczny kiliż, inny typ tureckiej szabli. Na jej głowni zapisano muzułmańskiego wyznanie wiary.

Duże wrażenie robi kolekcja ponad pięciuset wojskowych hełmów. Już w XVIII wieku używano blaszanych kapeluszy do ochrony przed odłamkami i pociskami, a przede wszystkim od cięcia bronią białą na polu bitwy. Olbrzymia część zbioru to hełmy używane przez polskich żołnierzy, które przekazał Muzeum Militariów Jacek Kijak. To hełmy różnych formacji - nie tylko polskich, często przerobionych, z domalowanymi polskimi oznaczeniami. Wśród nich jest także niemiecki hełm z herbem Wrocławia. W tej części Muzeum zobaczyć można także hełmy skórzane, hełmofony i pilotki, oraz kaski policyjne i dźwiękochłonne hełmy używane przez obsługę lotnisk i lotniskowców.

Muzeum Archeologiczne: Historia pradawnego Śląska i Wrocławia

Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 r. na bazie prywatnych i kościelnych zbiorów archeologicznych, jego twórcą był J.G.G. Büsching . Wrocławska placówka należy do najstarszych tego typu instytucji w Europie.

W Muzeum Archeologiczne przede wszystkim zgromadzono zabytków archeologicznych z terenu Śląska.

Prezentowane są tu zabytki reprezentujące od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Znajdują się także artefakty odnajdywane w trakcie badań głównie na Starym Mieście we Wrocławiu.

Galeria

Więcej miejsc