Bulwar Xawerego Dunikowskiego
Bulwar Xawerego Dunikowskiego to jedna z najładniejszych tras spacerowych we Wrocławiu. To także świetne miejsce na spotkanie w plenerze i relaks nad wodą.
Bulwar przeszedł wielki remont w 2016 roku. Na trakcie spacerowym wybudowano chodniki, ścieżki rowerowe, pojawiły się nowe ławki i elementy małej architektury. Jak magnes przyciągają zwiedzających amfiteatralne schody, skąd podziwiać można panoramę Ostrowa Tumskiego.
Bulwar Xawerego Dunikowskiego – jak dojechać?
Bulwar Dunikowskiego zaczyna się w pobliżu Hali Targowej i prowadzi od mostu Piaskowego do mostu Pokoju.
Samochodem w okolicę bulwaru dojedziemy od strony ul. Grodzkiej, od ul. Wyszyńskiego oraz ul. Kraińskiego.
W tej części Wrocławia nie ma ogólnie dostępnych bezpłatnych parkingów i miejsc postojowych. Samochód można zostawić na płatnych parkingach, takich jak:
- podziemny parking na pl. Nowy Targ,
- parking przy Hali Targowej,
- parking przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
- miejsca postojowe wzdłuż ul. Kraińskiego,
- parking przy ASP ul. Frycza-Modrzewskiego,
- parking przy Panoramie Racławickiej (ul. Styki i Kossaka),
- miejsca postojowe przy pl. Nankiera.
W pobliżu bulwaru są przystanki tramwajowe. W okolicę Hali Targowej dojedziemy:
- tramwajami linii: 9, 11, 17, 23 (przystanek Hala Targowa),
- tramwajami linii: 6, 7, 15 (przystanek Uniwersytecka),
- tramwajami linii: 2, 4, 10, 16, 33 (przystanek Urząd Wojewódzki),
- autobusem linii: A (przystanek Urząd Wojewódzki).
Bulwar Dunikowskiego Wrocław – wydarzenia, koncerty
Bulwar Dunikowskiego nad Odrą to miejsce częstych imprez plenerowych. Organizowane są tu pikniki promujące zdrowy tryb życia i wydarzenia środowiskowe – dla dzieci, seniorów, miłośników jogi i zdrowej żywności oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkania często organizują kajakarze i wodniacy. Obok pokazów sprzętu pływającego w programie są: koncerty szant, poezji śpiewanej albo piosenek dla dzieci.
Z bulwaru można oglądać także zawody smoczych łodzi. O zasadach bezpiecznego odpoczynku nad wodą opowiadają ratownicy – ich pokazy zawsze przyciągają sporo widzów. Na bulwarze często rozstawiają się także food trucki – to świetna okazja na poznanie nowych, oryginalnych smaków.
Na bulwarze Dunikowskiego często prezentowane są wystawy plenerowe. Dotyczą one na ogół wydarzeń historycznych z przeszłości Wrocławia, ale również przedsięwzięć środowiskowych (aktywistów osiedlowych, osób z niepełnosprawnościami czy miłośników zwierząt).
Bary na bulwarze Dunikowskiego
Na bulwarze Dunikowskiego stoją dwa plenerowe bary – w pobliżu mostu Piaskowego oraz przy schodach nad Odrą. W obu miejscach można się rozsiąść w ogródkach. W menu barów są m.in.: napoje, soki, lemoniady, alkohole oraz drobne przekąski.
Z założenia knajpki są czynne do godziny 22:00, jednak jeśli pogoda i goście sprzyjają, to barmani przyjmują zamówienia nawet do godziny 4:00 nad ranem.
W obu barach znajdują się płatne toalety.
Urocza minikawiarnia Cafe Panorama działa w dawnym budynku szaletu publicznego – to dwa kroki od głównego traktu bulwaru u podnóża wzgórza Polskiego. W menu są głównie dania na szybko – hot dogi oraz lody, kawa i zimne napoje.
Malownicza Tawerna Gondola zajmuje niewielką pływającą platformę w Zatoce Gondoli przy gmachu Muzeum Narodowego. W sezonie lokal jest czynny codziennie w godz. 10:00-21:00. W ofercie przekąski, desery, lody oraz ciepłe i zimne napoje.
Czy na bulwarze Dunikowskiego można pić alkohol?
Na bulwarze Dunikowskiego – poza barowymi ogródkami – nie można spożywać alkoholu. Dotyczy to także trunków kupionych w plenerowych knajpkach. Bulwar Dunikowskiego, zarówno trakt spacerowy, jak i schody nad Odrą, to miejsce publiczne, w którym spożywanie alkoholu jest zabronione i grozi karą grzywny.
Przystanie przy bulwarze Dunikowskiego – wypożyczalnie kajaków i łodzi
Przy bulwarze Dunikowskiego jest kilka przystani dla statków i łodzi turystycznych. Najbliżej mostu Piaskowego znajduje się przystań Hala Targowa. Przy przystani Wratislavia najczęściej cumuje reprezentacyjny statek wrocławskiej białej floty – Wratislavia.
W rejs po Odrze można się także wybrać z przystani Amfiteatralnej przy schodach na nabrzeżu. Swoje przystanki mają tu statki wycieczkowe, kilkunastoosobowe galary, łodzie motorowe i katamarany. Przy schodach można także przycumować kajakiem, łodzią wiosłową, rowerem wodnym lub motorówką.
W Zatoce Gondoli od wiosny do jesieni działa wypożyczalnia kajaków i łodzi, stąd także można wyruszyć w rejs po Odrze niewielkim statkiem.