Centrum Historii Zajezdnia

Data utworzenia: 2022-09-12

Centrum Historii Zajezdnia to miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych, dotyczących historii Polski i Wrocławia.

Centrum Historii Zajezdnia powstało w obiektach dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej. To ważne miejsce na historycznej mapie Wrocławia, bo to właśnie tutaj zorganizowano w 1980 roku największe akcje protestacyjne jako wsparcie dla strajkujących robotników z Wybrzeża.

Centrum Historii Zajezdnia – godziny otwarcia 

Ostatnie wejście do Centrum Historii Zajezdnia jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.

Centrum Historii Zajezdnia - godziny otwarcia:
poniedziałek nieczynne
wtorek - środa 9:00 - 17:00
czwartek 10:00 - 17:00
piątek - niedziela 10:00 - 18:00

Muzeum w Centrum Historii Zajezdnia – ceny biletów

Ceny biletów do Muzeum w Centrum Historii Zajezdnia zależy od przysługujących ulg i liczby osób. Bilet grupowy przysługuje grupom szkolnym, po obowiązkowym wcześniejszym zgłoszeniu - maksymalna liczba osób w grupie może wynosić 30 osób. Warto także dodać, że grupy zorganizowane są zobligowane do zwiedzania z przewodnikiem. Dodatkowa opłata za zwiedzanie z przewodnikiem wynosi 75 zł. 

Bilet rodzinny dotyczy rodziny składającej się z 2 osób dorosłych i dwoje lub więcej dzieci.

Cennik.

Jak dojechać do Centrum Historii Zajezdnia? Dojazd, parking

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się w południowo-zachodniej części Wrocławia przy ul. Grabiszyńskiej 184. W pobliżu Centrum Historii Zajezdnia można skorzystać z bezpłatnego parkingu przeznaczonego dla osób zwiedzających muzeum. Znajduje się tu 76 miejsc dla aut osobowych, 4 miejsca dla autokarów i 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Przy wjeździe na parking należy pobrać bilet, który po zwiedzeniu Centrum Historii Zajezdnia okazuje się w recepcji.

Do Centrum Historii Zajezdnia można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 4, 5, 11, 14 – przystanek Bzowa Centrum Zajezdnia,
  • autobusami linii: 126, 134 i 602 – przystanek Bzowa Centrum Zajezdnia.

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. Uwaga, urządzenie nie drukuje biletów papierowych, dowód zakupu koduje się na karcie bankowej. Bilety komunikacji miejskiej można kupić także w automatach przy przystankach i w kioskach.

Jakie wydarzenia odbywają się w Centrum Historii Zajezdnia?

W Centrum Historii Zajezdnia prezentowane są wystawy dotyczące powojennej historii Polski z akcentem kładzionym na przeszłość Dolnego Śląska i Wrocławia.

Główna wystawa zatytułowana jest „Wrocław 1945–2016”. Dotyczy ona etapów odradzania się Wrocławia po wojennych zniszczeniach oraz odnajdywania się mieszkańców w nowych okolicznościach politycznych. W historii najnowszej Wrocław to największe miasto europejskie, którego ludność została niemal kompletnie wymieniona. Domy i mieszkania pozostawione przez Niemców zajmowali Polacy wysiedleni ze wschodniej części Polski.

Centrum Historii Zajezdnia to doskonale udokumentowany i interesująco opowiedziany proces budowania nowej tożsamości miasta. Na wystawę w muzeum składają się: tysiące zdjęć, filmy, prezentacje multimedialne, a także oryginalne eksponaty. W Centrum Historii Zajezdnia prezentowane są także wystawy czasowe, dotyczące znaczących wydarzeń i postaci z historii Polski i Wrocławia.

Poza tym w Centrum Historii Zajezdnia organizowane są:

  • imprezy plenerowe, koncerty, pokazy filmów – zarówno w sali wewnętrznej, jak i w kinie plenerowym,
  • gry historyczne,
  • warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
  • seminaria i konferencje naukowe,
  • spotkania z pisarzami oraz bohaterami wydarzeń historycznych,
  • spektakle.

Historia powstania Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia powstało jako placówka muzealna w 2016 roku. Prowadzona jest przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – instytucję nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd wrocławski.

Celem Centrum są badania dotyczące najnowszej historii Polski, z naciskiem na dzieje Wrocławia i Dolnego Śląska, oraz ich prezentacja.

W Ośrodku Pamięć i Przyszłość rejestrowane były filmowe opowieści wrocławskich osadników, dokumenty, wydawnictwa, eksponaty, które dzisiaj znajdują się w zasobach Centrum Historii Zajezdnia.

Pod szyldem Ośrodka Pamięć i Przyszłość powstała objazdowa wystawa - Pociąg do historii, którą zaaranżowano w kolejowym wagonie, podobnym do tych, jakimi na Dolny Śląsk przybywali przesiedleńcy z Kresów. Ekspozycja była pokazywana w wielu miastach Dolnego Śląska.

Instytucja ściśle współpracuje ze stowarzyszeniami Sybiraków i Kresowian, jest wydawcą kwartalnika “Pamięć i Przyszłość”, Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej oraz Wrocławskiego Rocznika Samorządowego.

 Adres:   ul. Grabiszyńska 184, 53-235 Wrocław
 Telefon:  71 715 96 02
 E-mail:   
 Dyrektor:  Marek Mutor
 Rok powołania:   2016

Galeria

Centrum Historii Zajezdnia w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc