Dom dla Kultury OP ENHEIM

Data utworzenia: 2022-08-05

Prywatna instytucja kultury Fundacja OP ENHEIM zaczęła działalność programową w odrestaurowanej barokowej kamienicy przy pl. Solnym w październiku 2018 r.

Dom dla Kultury OP ENHEIM - godziny otwarcia

środa - czwartek 14:00 - 18:00
piątek - niedziela 13:00 - 19:00

Wyjątkowy budynek przy pl. Solnym 4 jako jeden z nielicznych w obrębie wrocławskiej starówki przetrwał niemal bez uszkodzeń bombardowanie Wrocławia w czasie II wojny światowej. Jego historia sięga XIII w., a  Domem Oppenheimów stał się w 1810 r. po nabyciu go przez bankiera Heymanna Oppenheima. Potem kamienica była rodzinną rezydencją i siedzibą należącego do rodu banku i pełniła funkcję ważnego centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej (ponad 40 lat na parterze budynku był słynny sklep obuwniczy rodziny Herz z międzynarodową sprzedażą wysyłkową).  Kamienica była też siedzibą fundacji baronowej Julie von Cohn‐Oppenheim, która wspomagała ubogich i potrzebujących członków gminy żydowskiej w ówczesnym Breslau.

Kres świetności budynku nastąpił podczas ostatniej wojny. W 1941 r. przejęli go naziści, a mieszkający tam Żydzi zostali wywiezieni na wschód. Po roku 1945 r. niszczejący budynek, z charakterystyczną zielona fasadą, zamieszkiwali polscy najemcy, a jego niemiecka historia została skutecznie wymazana przez komunistyczne władze.

Szansa na przywrócenie dawnego blasku Domu Oppenheimów pojawiła się, gdy w 2013 r. jego właścicielem została Fundacja OP ENHEIM. Przebudowy i rozbudowy dokonało wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci w partnerstwie ze światowej sławy studiem J. Mayer H. z Berlina. Kamienica przy Placu Solnym 4 otrzymała wyróżnienie w XXIX edycji konkursu na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2018 Piękny Wrocław w kategorii Modernizacja obiektu historycznego.

Zielona fasada kamienicy została przeprojektowana, zachowując swoją kolorystykę, dopasowaną do barokowego stylu budynku. Świetnie zachowały się też pochodzące z różnych epok odrestaurowane fragmenty fresków na parterze, pierwszym i drugim piętrze. Polichromie można podziwiać na co dzień wewnątrz kamienicy, w restauracji na parterze.

OP ENHEIM dziś

To nowa przestrzeń dla kultury. Obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze oraz przepiękne poddasze – z tarasem i widokiem na dachy Starego Miasta – gdzie znajduje się kameralna salakameralny Salon Herz. W niej nim odbywają się spotkania kulturalne, warsztaty, koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej.

W kamienicy znajdują się także biura partnerskie i mieszkanie dla artystów-rezydentów.

Fundacja stawia sobie za cel wspieranie sztuki współczesnej, rozwijając sieć współpracy z instytucjami Wrocławia, Berlina i innych krajów europejskich. Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany został w październiku 2018 r. wystawą, będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki Andy Rottenberg i znakomitego rzeźbiarza i twórcy instalacji Mirosława Bałki.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc