Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Ma blisko hektar, aż 800 punktów świetlnych, trzysta dysz wodnych oraz trzy dysze ogniowe.

Sezon zakończy się 30 września, wcześniej niż zwykle. Wynika to z konieczności remontu skomplikowanej instalacji. W tym roku Fontanna grała łącznie 155 dni.

Na koniec sezonu zaplanowano Noc Pokazów. W tym roku Fontanna grała łącznie 155 dni.

155 dni i 70 Pokazów Specjalnych

Wrocławska Fontanna Multimedialna kończy działalność wraz z odejściem lata. W 2017 roku można byłą ją podziwiać przez 155 dni. Odbyło się 70 Pokazów Specjalnych, średnio rocznie Fontannę odwiedza blisko 2 mln osób. W najbliższą sobotę odbędzie się Noc Pokazów, podczas której będzie można zobaczyć wszystkie produkcje cieszące się największą popularnością. 

Fontanna multimedialna znajduje się tuż przy Hali Stulecia, w pobliżu Zoo, na skraju Parku Szczytnickiego. Uruchomiono ją 4 czerwca 2009 r. w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

W niecce Pergoli zamontowanych jest trzysta dysz wodnych, które tworzą gejzery, mgiełki wodne, wytryski punktowe, palmowe i wiele innych figur wodnych. Instalacja wodna jest zsynchronizowana z ośmiuset punktami świetlnymi – światło i woda w połączeniu z muzyką składają się na widowiskowe prezentacje.

Fontanna multimedialna i światowe przeboje

Pokazy za dnia można oglądać codziennie, o każdej pełnej godzinie, trwają od kilku do kilkudziesięciu minut. Tłem dla wodnych choreografii jest muzyka klasyczna, przeboje muzyki popularnej, m.in. piosenki Madonny, Daft Punk, a także muzyka kontemplacyjna. Np. o godzinie 15:00 emitowana  jest  specjalna kompozycja pt. Meeting by Chance. To solowy projekt Marcina Cichego z wrocławskiej formacji Skalpel. Kompozycja uzupełniona zostanie  muzyką  Briana  Eno, emitowaną na Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej podczas Europejskiego Kongresu Kultury.

Pokazy fontanny multimedialnej

Podczas wieczornych pokazów specjalnych na wodnych kurtynach wyświetlane są animacje, zdjęcia i filmy. Wiele z nich związanych jest z doniosłymi wydarzeniami z historii miasta i Polski. Przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r., rozgrywanych także we Wrocławiu, wyświetlane obrazki przypominały największe sukcesy polskich reprezentacji.

Galeria

Więcej miejsc