Hotel Monopol

Data utworzenia: 2022-07-12

Ponadstuletni Monopol to jeden z najpopularniejszych hoteli we Wrocławiu. W zabytkowym obiekcie często zatrzymują się gwiazdy kina, sztuki i muzyki.

Legendarny wrocławski hotel Monopol wybudowany został w 1892 r. w stylu neobarokowym na placu zajmowanym wcześniej przez klasztor. Autorem projektu i współwłaścicielem był architekt Karl Grosser.
Na przełomie wieków Monopol spełniał standardy najbardziej luksusowych hoteli europejskich.

Portyk z balkonem nad wejściem głównym do hotelu został dobudowany w 1937 r.. Dwadzieścia lat później śpiewał z niego Jan Kiepura. Część hotelowa kompleksu przetrwała wojnę bez znaczniejszych uszkodzeń.  W czasie Światowego Kongresu Pokoju w 1948 roku zatrzymali się tu m.in. malarz Pablo Picasso, pisarz Michał Szołochow, uczona Irene Joliot-Curie.

Po II wojnie hotelem zarządzało państwowe przedsiębiorstwo Orbis. Na początku XXI wieku budynek przeszedł gruntowny remont - nie tracąc secesyjnego charakteru, stworzono nowoczesny hotel - z wygodnymi, doskonale wyposażonymi pokojami i tarasem na dachu.

Monopol dzięki położeniu, komfortowemu wyposażeniu i malowniczej przeszłości, jest chętnie wybierany przez gwiazdy kina, muzyki, kultury oraz polityków. Nocowali tu m.in. aktor Pierce Brosnan, reżyser Pedro Almodovar, muzyk David Gilmour i członkowie zespołu Queen.

na podstaw. mat. Hotelu Monopol

Galeria

Hotel Monopol w social mediach

Więcej miejsc