To miejsce z kartą turystyczną tylko 6 / 5 punktów

Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

510 m torowiska, 15 pociągów i 242 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia

Ogromna makieta kolejowa, tętniąca życiem i przedstawiająca wspaniały Dolny Śląsk. Twórcy dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odtworzyć rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka. W drugiej części oglądamy Karpacz oraz Śnieżkę z wiernie odwzorowanym obserwatorium astronomicznym na szczycie.

Kolejkowo jak w realu

Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i tramwaj.W pobliżu wrocławskiego Rynku co chwilę przejeżdża radiowóz na sygnale, przystają miniaturowe sam

Życie toczy się jak w realu. Przy torach schował się jeleń – obserwuje przejeżdżający pociąg. Przechodnie patrzą z uwagą na mknący radiowóz, ktoś czeka na tramwaj, ekipa remontowa naprawia powierzchnię drogi. W świecie zabawek czas wcale nie stoi w miejscu – po dniu nadchodzi noc.

Oglądamy życie na wsi, towarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, obserwujemy akcję ratunkową, spotykamy leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.

Widzowie dostrzegą humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”.

Największa makieta kolejki torowej w Polsce

W sumie na 335 metrach kwadratowych jest blisko 3,5 tysiąca figurek ludzi i zwierząt, ponad dwieście samochodów - w tym radiowóz na sygnale, taksówki, wozy strażackie, oraz 242  budynki i inne obiektów architektoniczne - wiadukty, wiatrak, sadzawka, wodospad i np. dom w budowie z pełną ekipą budowlańców, dźwigami i innymi sprzętem budowlanym.

Dwunastu modelarzy pracowało nad makietą dwa lata. Tylko budowa budynku Dworca Świebodzkiego (czyli gmachu, w którym znajduje się makieta) zajęła ekipie dwa miesiące. Zależało im na odwzorowaniu każdego detalu. Zanim rozpoczęli pracę nad miniaturą szukali dokumentacji, fotografii, szkiców.

Pociągi, noc i dzień oraz Prokop z Hołownią

Oczywiście, nazwa Kolejkowo zobowiązuje. Na makiecie kolejki między miejscami znajomymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa Kolejkowa robi duże wrażenie.

Są w Kolejkowie zaaranżowane sceny, które zaintrygują i rozbawią dorosłych. Przed drobiazgowo odtworzonym budynkiem Dworca Świebodzkiego stoi ekipa TVN, która realizuje popularny show. Błyskawicznie rozpoznamy prowadzących - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię.

Wierni kibice piłkarskiego Śląska w grupie postaci z klubowymi szalikami próbują rozpoznać zawodników wrocławskiej drużyny. A bywalcy toru wyścigów konnych na Partynicach jego szefa Jerzego Sawkę.

Duże wrażenie robi efekt noc / dzień. Kiedy nadchodzi zmrok nad Kolejkowem, rozświetlają się okna budynków i reflektory samochodów.

Na jednej wizycie nie musi się skończyć. Kolejkowo rozrasta się, przybywa w nim mieszkańców, nowych obiektów i scenek.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc