Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

Kolejkowo we Wrocławiu to największa w Polsce makieta kolejowa. Na ponad 700 mkw. zbudowano najbardziej znane miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Na ponad 700 mkw. zbudowano najbardziej znane miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Do obejrzenia są setki aut, pociągów i innych pojazdów oraz ponad 4,5 tysiąca figurek ludzi i zwierząt. To tętniące życiem mini-miasteczko, nad którym wschodzi i zachodzi słońce.

Kolejkowo Wrocław – bilety, godziny otwarcia

Kolejkowo czynne jest przez cały rok, także w święta i niedziele niepracujące. Bilety do Kolejkowa można kupić za pośrednictwem formularza na stronie Kolejkowa, to najlepsze rozwiązanie jeśli chce się uniknąć kolejki. Bilety można kupić także tradycyjnie – w kasie.

Takie same ceny biletów obowiązują w dni powszednie, weekendy i święta. 

Bilety indywidualne i grupowe

Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny (Indywidualny) 25 zł
Ulgowy (Indywidualny) 20 zł
Normalny (Grupowy) 23 zł
Ulgowy (Grupowy) 17 zł

Grupa musi być złożona z przynajmniej 15 osób. Na każde 10 osób przypada jedna bezpłatna wejściówka dla opiekuna.

W Kolejkowie grupom proponowany jest specjalny program zwiedzania. Dlatego najlepiej zarezerwować wizytę za pomocą formularza na stronie Kolejkowa. Grupy dostają swoich przewodników – animatorów. Kolejkowo można zwiedzać także z przewodnikiem, który mówi w języku obcym.

Z ulgowych biletów w Kolejkowie korzystają: dzieci w wieku 3-18 lat, studenci, emeryci, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie.

Za darmo wchodzą dzieci do lat 3.

W Kolejkowie nie udziela się rabatów na podstawie Karty Dużej Rodziny ani innych kart rodzinnych. Przy zakupie biletów grupowych, można uzyskać fakturę VAT.

Bilety (vouchery) na prezent

Kolejkowo proponuje bilety na wystawę w formie voucherów, które są ważne trzy miesiące od dnia zakupu. Można je kupić w kasie Kolejkowa.

Rodzaj biletu Cena biletu
Normalny 25 zł
Ulgowy 17 zł

Kolejkowo – godziny otwarcia

Kolejkowo jest otwarte codziennie, także w święta i w niedziele niehandlowe. Makietę można zwiedzać w godz. 10-18. Zwiedzanie trwa około 2-3 godzin, ale nie ma ograniczeń dotyczących czasu oglądania Kolejkowa. Do Kolejkowa nie można wchodzić ze zwierzętami.

Jak dojechać do Kolejkowa we Wrocławiu? Dojazd i parking

Kolejkowo od lipca 2021 r. znajduje się na I piętrze Sky Tower (najwyższego budynku we Wrocławiu) przy ul. Powstańców Śląskich 95. Do Kolejkowa można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami linii 2, 6, 7, 9, 17, 20 (przystanek ul. Wielka)
  • autobusami linii A (przystanek Rondo), 

Bilety na tramwaj lub autobus kupimy w niektórych kioskach, w automatach na przystankach (zapłacimy kartą płatniczą lub gotówką) oraz za pomocą karty płatniczej w każdym tramwaju i autobusie. Po zbliżeniu karty do panelu, bilet kodowany jest na karcie, nie dostaniemy drukowanej wersji biletu.

Parking w okolicy Kolejkowa

Zmotoryzowani mogą zostawić auto na podziemnym, płatnym parkingu w Sky Tower (wjazd od strony ul. Wielkiej).

W pobliżu znajdują są także parkingi i miejsca postojowe przy ul. Hirszfelda, przy ul. Wielkiej, ul. Zielińskiego, płatny parking przy ul. Kamiennej 7.

Atrakcje w Kolejkowo Wrocław – czy warto odwiedzić miniaturowe miasto?

Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce. Ma ponad 700 metrów kwadratowych. Zbudowano na nich kilkadziesiąt miniatur najbardziej rozpoznawalnych miejsc z Wrocławia i Dolnego Śląska, w skali 1:25. Jest Rynek we Wrocławiu z zabytkowym Ratuszem, a w jego pobliżu można dostrzec postać prezydenta miasta Jacka Sutryka, który udziela wywiadu ekipie telewizyjnej.

Znanych postaci jest więcej. Rozpoznać można szefa toru wyścigów konnych – Jerzego Sawkę i piłkarzy Śląska, a pod budynkiem Dworca Świebodzkiego rozlokowała się ekipa popularnego show „Mam talent” z prowadzącymi Marcinem Prokopem i Szymonem Hołownią.

Są wieżowce wrocławskiego Manhattanu, dom handlowy Solpol i hotel Monopol, mosty i fragment Odry ze stateczkami i rowerami wodnymi oraz knajpiane zagłębie pod nasypem przy Bogusławskiego z gośćmi przy stoliku, a nawet monumentalne kominy ciepłowni na Ołbinie.

W innej części Kolejkowa zobaczymy Karpacz i Śnieżkę, z charakterystycznymi spodkami obserwatorium astronomicznego. Kto był w Rudawach Janowickich, ten rozpozna schronisko „Szwajcarka”. Poza tym, jest sporo wiaduktów, tuneli, mostów i innych oryginalnych elementów architektury.

Nazwa Kolejkowo to zobowiązanie. Po ośmiuset metrach torów kursują pociągi, a sieć zwrotnic, dworców, przejazdów, mijanek jest imponująca. Poza tym możemy obejrzeć 280 nowoczesnych i zabytkowych samochodów, radiowozy, taksówki, tramwaje. Są motocykliści, a nawet rowerowy tandem, którym pędzą ksiądz i zakonnica.

Kolejkowo to zabawkowe miasteczko, które tętni życiem. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje miniaturowe życie. Pracują na budowie i w polu, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, bawią się i grillują, spacerują po mieście, chodzą na zakupy. 

Słońce nad Kolejkowem zachodzi co kilka minut. Wtedy zapalają się światła w mikro-mieszkaniach, co pozwala podejrzeć ich mieszkańców. Sceny z życia kolejkowian zaintrygują i rozbawią także dorosłych.

Przyciski przy makiecie pozwalają uruchomić dźwig na budowie albo zachęcić złotą rybkę z oczka wodnego, aby przemówiła ludzkim głosem.

Kolejkowo ciągle się rozwija, powiększa i regularnie są dodawane nowe elementy makiety. 

Kolejkowo Wrocław – kontakt

Spółka: Fores sp. z o.o., Kolejkowo
Data otwarcia: 26 stycznia 2015
Adres: Kolejkowo, Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław
Telefon: 880 008 004

 

Galeria

Więcej miejsc