Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław. Wystawa czasowo zamknięta.

510 m torowiska, 15 pociągów i 242 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w wyniku COVID-19, korzystanie z usług u Partnerów uczestniczących w programie Nasz Wrocław może być utrudniona lub niemożliwa aż do odwołania. Przed planowaną wizytą u naszych Partnerów prosimy o wcześniejsze sprawdzenie, czy świadczone usługi nie są czasowo zawieszone.

Wystawa czasowo zamknięta.

Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Tętniąca życiem wystawa odwzorowuje  Dolny Śląsk i jego najciekawsze miejsca. Twórcy Kolejkowa z precyzją i dokładnością odtworzyli  rzeczywistość i życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa. I to z każdej perspektyw - z powagą i z humorem.

Całe życie w miniaturowym wydaniu

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo z repliką schroniska Szwajcarka. W drugiej części oglądamy Karpacz oraz Śnieżkę z obserwatorium astronomicznym na szczycie.

Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i regularnie kursują  tramwaje. W pobliżu wrocławskiego Rynku co chwilę przejeżdża radiowóz na sygnale, a miniaturowe krainy przemierzają samochody.

Życie toczy się jak w rzeczywistości. Budzący się dzień i zapadająca noc. Miniaturowi mieszkańcy wiodą swoje nie zawsze spokojne  życie. Pracują na budowie, dojeżdżają do pracy, spotykają się w restauracjach, spacerują po mieście i robią zakupy. Również w nocy są równie aktywni. Mrok i zapalające się w malutkich mieszkaniach i hotelach światła pokazują prawdziwe oblicze nocnego życia. Czasem także ze szczyptą pikanterii.

Widzowie dostrzegą liczne humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”. Jest tu też polska wersja góry prezydentów.

Moc atrakcji dostarcza testowanie interaktywnych przycisków, dzięki którym pracują dźwigi a nawet przemawiają złote rybki.

Największa makieta kolejowa w Polsce

W sumie na 335 metrach kwadratowych zobaczymy ponad 3000  figurek ludzi i zwierząt, ponad dwieście samochodów – w tym radiowóz na sygnale, taksówki, wozy strażackie oraz 242  budynki i inne obiektów architektoniczne - wiadukty, wiatrak, sadzawka, wodospad i np. dom w budowie z pełną ekipą budowlańców, dźwigami i innymi sprzętem budowlanym.

Makietę stworzyło dwunastu modelarzy. Misterne prace trwały dwa lata. I trwają nadal – Kolejkowo ciągle się rozwija i powiększa i regularnie dodawane są nowe elementy makiety. Ostatnio wystawę wzbogacił Hotel Monopol. Modelarze z kunsztem  odwzorowali  każdy detal.

Zanim rozpoczęli pracę nad każdą miniaturą przygotowywali  dokumentację, fotografie, szkice i dokonywali specjalistycznych pomiarów

Są i sławy w Kolejkowie

Oczywiście, nazwa Kolejkowo zobowiązuje. Na makiecie kolejki między miejscami znajomymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa miniaturowego świata robi duże wrażenie.

Są w Kolejkowie zaaranżowane sceny, które zaintrygują i rozbawią dorosłych. Przed drobiazgowo odtworzonym budynkiem Dworca Świebodzkiego stoi ekipa TVN, która realizuje popularny show. Błyskawicznie rozpoznamy prowadzących - Marcina Prokopa i Szymona Hołownię.

Wierni kibice piłkarskiego Śląska z łatwością rozpoznają miniaturowych fanów z klubowymi szalikami, a nawet zawodników wrocławskiej drużyny.  Ucieszą się także bywalcy toru wyścigów konnych na Partynicach, gdy zobaczą jego szefa Jerzego Sawkę.

Kolejkowo to prawdziwa podróż przez miniaturowe krainy, która wciąga na długi czas. Kto raz odwiedził cudowny świat, szybko do niego wraca.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc