Kolorowe podwórka we Wrocławiu – Nadodrze, ul. Roosevelta

Data utworzenia: 2021-09-09

Przy ul. Roosevelta na ścianach budynków kamienic można zobaczyć błękit oceanów, fantazyjne ryby, rajski ogród, psy i dinozaury. Oto kolorowe podwórka.

Na pierwszy rzut oka podwórka w dzielnicy Nadodrza nie kryją w sobie niczego nadzwyczajnego. To tylko stare, zaniedbane kamienice wybudowane jeszcze w XIX w. Niektóre z nich mają jednak swoje barwne tajemnice w postaci tzw. niemurali. Kolorowe podwórka ozdabiali artyści, których wspierali mieszkańcy okolicznych domów. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w całym Wrocławiu.

Kolorowe podwórka we Wrocławiu – gdzie się znajdują?

Aby dostać się na kolorowe podwórka, trzeba wejść przez bramę od ulicy Roosevelta 5A na Nadodrzu. Turyści mogą tutaj przyjechać tramwajem. Wystarczy wysiąść na przystanku Jedności Narodowej, skąd jest już 300 metrów drogi na piechotę do miejsca docelowego. Z okolic Rynku można dojechać tutaj tramwajami: 6, 73, 8, 11.

Kolorowe podwórka przy ul. Roosevelta – co tam można zobaczyć?

Kolorowe podwórka przy ul. Roosevelta dzielą się na dwie części. Pierwsza z nich to Podwórko Atelier Sztuki, które powstało w latach 2014-2015. Znajduje się tu 1200 m2 malarstwa ściennego, które połączone jest z ceramiką wykonaną m.in. przez mieszkańców Nadodrza. Można tutaj znaleźć choćby fragment rajskiego ogrodu z prehistorycznymi stworami i zwierzętami z tropików w tle. Poza nimi da się tu jeszcze spotkać surrealistyczne, mityczne oraz bajkowe postacie.

Kolejny projekt podwórka, czyli Podwórko – odkrywanie sztuki powstał w latach 2016-2017. Jest tu kącik zwierzęcy zapełniony malunkami kotów i psów oraz kilka wizerunków mieszkających w okolicy ludzi. Ważnymi elementami tego miejsca są przywołane ze świata kultury i sztuki obrazy, takie jak np. prace Van Gogha czy Muncha. Po obu stronach ul. Roosevelta powstały także malowane bramy.

Popularna nazwa na kolorowe podwórka to tzw. niemural, a to dlatego, że łączą w sobie wiele elementów sztuki, czyli: malarstwo, ceramikę i rzeźbę.

Na kolorowych podwórkach na Nadodrzu można także zobaczyć: 

  • fragment poświęcony zmarłym kibicom piłkarskiego Śląska oraz postaciom historycznym,
  • ceramiczne pszczoły – jedna duża i kilka mniejszych,
  • blat stołu z portretem Van Gogha, a także cytatami różnych artystów na temat prawdy czy wolności,
  • dziecięce rysunki na murach – twarze ludzi, zwierzęta i domy wykonane przez artystów i dzieci,
  • wrocławski ocean – spora ściana kolorowego podwórka zajęta jest przez nadmorskie malunki. Od realistycznych zwierząt podwodnych po całkowicie surrealistyczne stworzenia,
  • anielskie figury i obrazy – tu szczególnie interesująca jest wnęka z ceramicznymi aniołami, którą zwieńcza duża rzeźba,
  • ogromna rzeźba kota wśród małych domków. 

Można powiedzieć, że kolorowe podwórka na Nadodrzu to swoisty street art, który uwikłany jest w codzienność mieszkańców tamtejszych rejonów. Dużą zaletą tego miejsca jest to, że można je zwiedzić zupełnie za darmo. Wycieczka nie zajmuje dodatkowo zbyt wiele czasu. 

Podwórkowa Książka Gości – co to takiego?

Najaktywniejsi mieszkańcy kolorowych podwórek przy ul. Roosevelta pełnią często rolę samozwańczych przewodników, którzy opowiadają o powstaniu projektu. W 2016 r. Zenon Dębowski i Maria Kabza stworzyli nawet Podwórkową Księgę Gości, do której wpisują się turyści z różnych zakątków świata. Pan Zenon stał się kustoszem podwórza i to on odpowiada do dzisiaj za wypełnianie księgi także drukowanymi wpisami. Swoje komentarze można zgłaszać na stronie: http://kolorowepodworka.pl/ksiega-gosci/ 

Kolorowe podwórka na Nadodrzu – historia

Pomysłodawcą kolorowych podwórek we Wrocławiu jest malarz Mariusz Mikołajek. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2013 r., kiedy w oficynie przy ul. Roosevelta, jeszcze przed oddaniem budynku do artystycznego użytku, zaczęto malować portrety mieszkańców. Do projektu zaproszono również innych twórców. Wkrótce zorganizowano także warsztaty plastyczne dla dzieci na dworze. Dzięki temu między młodymi artystami zaczęły nawiązywać się pierwsze ważne relacje. Zajęcia miały na celu zorganizowanie czasu wolnego mieszkańców Nadodrza, a także zbudowanie i pogłębianie sąsiedzkich kontaktów.

W 2014 r. Mariusz Mikołajek, Witold Liszkowski oraz Jan Mikołajek wraz ze swoim artystycznym zespołem – Ośrodkiem Kulturalnej Animacji Podwórkowej (OKAP) – zaangażowali mieszkańców XIX-wiecznych kamienic, by zmienili swoje nieatrakcyjne podwórko w niesamowicie barwne miejsce. W inicjatywę zostali wciągnięci zarówno seniorzy, dzieci, jak i dorośli. Każdy mógł odkryć w sobie malarskie czy rzeźbiarskie zdolności. Projekt kolorowych podwórek na Nadodrzu ostatecznie objął ulice Roosevelta, Jedności Narodowej oraz Słowiańską. 

Niemural z założenia miał odzwierciedlać emocje i marzenia mieszkańców. Działanie było czysto spontaniczne i nieograniczone do konkretnej wizji. Duży wpływ na efekt końcowy miała wyobraźnia artystów. Teraz na kolorowe podwórka przy ul. Roosevelta zaglądają zarówno wrocławianie, jak i turyści. 

Galeria

Więcej miejsc