Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny

Mostek Pokutnic to kładka łącząca wieże kościoła św. Marii Magdaleny i znajduje się na wysokości 45 m. To jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu

Mostek Pokutnic we Wrocławiu to kładka łącząca wieże katedry św. Marii Magdaleny. Wiążą się z nią ciekawe legendy, a widok z kładki jest wyjątkowy. Z Mostka Pokutnic widać fragment Rynku, wieże Ratusza i kościoła św. Elżbiety, a w oddali Ostrów Tumski, kominy ciepłowni i most Rędziński.

Mostek Pokutnic w Katedrze św. Marii Magdaleny - bilety, godziny otwarcia

Punkt widokowy w katedrze św. Marii Magdaleny jest czynny przez cały rok. Godziny otwarcia są związane z porami roku: 

  • latem - godz. 10 - 20

  • zimą - godz. 10 - 19

 Ceny biletów:
 Normalny  10 zł
 Ulgowy   5 zł

Punkt widokowy Mostek Pokutnic we Wrocławiu - jak dojechać?

Mostek Pokutnic znajduje się między wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej.

Samochodem w pobliże kościoła można dojechać od strony ul. Piaskowej lub ul. Kazimierza Wielkiego.

Bilety MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub w autobusie. Na panelu biletowym wybieramy rodzaj biletu, przykładamy kartę płatniczą do panelu i bilet koduje się na karcie. Nie dostaniemy papierowej wersji biletu. 

Bilety można kupić w kiosku i w automatach na przystankach, w których zapłacimy kartą lub gotówką.

Ile schodów trzeba pokonać, żeby wejść na Mostek Pokutnic?

Mostek Pokutnic znajduje się na piątej kondygnacji, na wysokości 45 metrów. Aby wejść na kładkę trzeba krętymi schodami pokonać 247 schodów. W kościele św. Marii Magdaleny nie ma windy.

Legenda o Mostku Pokutnic Wrocław

Mostek Pokutnic nazywany jest także Mostkiem Czarownic. Bohaterką związanej z nim legendy jest młoda wrocławianka, Tekla. Dziewczyna była leniwa i lekkomyślna, czas spędzała na zabawach, strojeniu się i uciechach z chłopcami. Nie chciała pracować, ani wyjść za mąż.

Któregoś wieczora, ojciec zdenerwowany lekkomyślnością Tekli, przeklął córkę. W nocy mroczne moce porwały dziewczynę i umieściły na mostku między wieżami kościoła. Odtąd Tekla musiała ciągle zamiatać kładkę. Kiedy była już zmęczona, na pomoc wysłano jej małą czarownicę Martynkę. Czarownica zlitowała się nad udręczoną dziewczyną i poprosiła czarodzieja Michała, aby zdjął klątwę z Tekli i ta mogła opuścić mostek. 

Od tamtej pory matki pokazują córkom Mostek Pokutnic, jako ostrzeżenie przed niefrasobliwym życiem.

W innej wersji legendy na kładce można zobaczyć tańczące dusze młodych kobiet, które wolały zabawy niż stateczne życie u boku męża, prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.

Punkt widokowy Mostek Pokutnic - historia

Kościół w stylu wrocławskiego gotyku powstał w XIV wieku w miejscu wcześniej istniejących świątyń, które były niszczone m.in. w wyniku najazdu Mongołów. 

Budowlę wiele razy przebudowywano. Jej świetność przypada na przełom XV i XVI wieku. Miała wtedy 16 kaplic i 58 ołtarzy. Już wtedy miała kładkę łączącą wieże.

W 1523 roku świątynię przejęli wrocławscy ewangelicy. W historii budowli jest wiele dramatycznych epizodów. W 1887 r. od fajerwerków puszczanych z okazji urodzin cesarza Wilhelma I, zapaliła się wieża północna. Wieża południowa została zniszczona w 1945 r. w wyniku wybuchu składowanej w niej amunicji.

Po wojnie administratorem świątyni został Kościół polskokatolicki.

Powojenne zniszczenia usuwano do końca XX wieku, a Mostek Pokutnic odbudowano na przełomie XX i XXI wieku.

 

Galeria

Więcej miejsc