MovieGate – Galeria Sztuki Filmowej Wrocław

Jedyna galeria w Europie z oryginalnymi rekwizytami z Hollywood. Odkryj świat filmu, nauki i historii w ponad 50 pomieszczeniach schronu z II wojny światowej.

W pomieszczeniach dawnego niemieckiego schronu powstało jedyne w tej części Europy muzeum, w którym znajdziemy kostiumy i rekwizyty ze znanych zagranicznych i polskich produkcji.

Wśród atrakcji są maska oryginalnego samochodu Aston Martin należącego do Jamesa Bonda w filmie „Jutro nie umiera nigdy”, noszona przez aktorkę Evę Green suknia Vesper Lynd z bondowskiego „Casino Royal”, fragment oryginalnego modelu statku „Gwiazda śmierci” z „Gwiezdnych wojen”, czy ubiór rzymskiego legionisty, w którym Russell Crowe zagrał w „Gladiatorze”.

Wejście do MovieGate znajduje się w podziemiach placu Solnego.

Szlak filmowy

Fani Brada Pitta obejrzą jego mundur z „Bękartów wojny” Quentina Tarantino, w dodatku uszyty przez poznańską firmę Hero Collection, a wielbiciele Keanu Reevesa przekonają się, jak uszyta została sutanna wybrańca z „Matrixa” braci Wachowskich (dziś sióstr Wachowskich). Niektóre z eksponatów można kupić, np. suknia Vesper Lynd kosztuje 230 200 zł, a za story boardy z „Łowcy Androidów” (za niewiele ponad 1000 zł).

Nie kupimy na przykład munduru Brada Pitta z „Bękartów wojny”, bo to był pierwszy kupiony do zbiorów muzeum kostium. – Gdy go już mieliśmy pertraktacje w sprawie pozostałych były znacznie łatwiejsze – przekonuje Krzysztof Wojtas. Partnerami MovieGate były firmy z Anglii i Hiszpanii.

Dotychczas takiego muzeum nie było w Europie. – W Bułgarii jest podobne, ale eksponowane są kopie, tymczasem we Wrocławiu oglądamy oryginalne kostiumy i rekwizyty – zapewnia Krzysztof Wojtas.

Stroje z polskich filmów wypożyczone zostały z bogatych zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. To choćby strój Ulricha von Jungingena z „Krzyżaków” Aleksandra Forda, czy dżinsowa kamizelka marki Levis należąca do Pana Kleksa (nie uszyta, ale kupiona dla potrzeb filmu).

W większości z 60 pomieszczeń w schronie pokazywane są kostiumy, nie brak również rekwizytów. Znajdziemy np. Ksenomorfa (czyli stwora) z filmu „Obcy” Ridleya Scotta, popiersie Hellboya z filmu Guillerma del Toro, tarczę króla Filipa z „Robin Hooda” Ridleya Scotta, miecz trojańskiego żołnierza z „Troi” Wolfganga Petersena i strzały z produkcji „Braveheart” Mela Gibsona.

Szlak historyczny

Zwiedzać można zarówno szlakiem filmowym, jak i historycznym. – Z zamiłowania jesteśmy historykami, więc jeden z korytarzu bunkru wystylizowaliśmy na niemiecki schron, w sposób, w jaki mogło to wyglądać podczas wojny. Manekiny ubrane są zarówno w mundury, są także cywile – dodaje Krzysztof Wojtas.

Przy kasie znajdziemy jedną z większych atrakcji schronu – oryginalny rysunek kobiety imieniem Hilde na suficie, wykonany prawdopodobnie przez jej ukochanego, żołnierza.

Część naukowa

Dla zainteresowanych nauką są do obserwacji m.in. cewka Tesli (po naciśnięciu włącznika następuje bezpieczne wyładowanie z wieży zakończonej iglicą), czy generator Van de Graaffa. Ponadto dowiemy się sporo o ciekłym azocie, będzie też można zajrzeć do studni bez dna (efekt tworzą dwa odpowiednio umieszczone lustra). 

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc