Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu

Data utworzenia: 2017-04-19

Kolekcja naukowa istniejącego od 200 lat Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu liczy ok. trzech milionów okazów. To największe w Polsce zbiory przyrodnicze.

Kolekcja naukowa istniejącego od 200 lat Muzeum Przyrodniczego liczy około trzech milionów okazów. To największe zbiory przyrodnicze w Polsce.

Do najciekawszych eksponatów należy szkielet płetwala błękitnego, największego zwierzęcia w dziejach Ziemi, szkielet jelenia olbrzymiego z imponującym porożem o rozpiętości 2,5 m, wymarłego około 10 tys. lat temu oraz czaszka tura – przodka krowy.

Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu - godziny otwarcia

Muzeum Przyrodnicze jest otwarte  przez sześć dni w tygodniu. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Muzeum Przyrodnicze - godziny otwarcia
poniedziałek nieczynne
wtorek - piątek 9:00 - 15:00
sobota - niedziela 10:00 -16:00

Jak dojechać do Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu? Parking

Muzeum Przyrodnicze znajduje się tuż przy Ogrodzie Botanicznym, w centrum Wrocławia przy ul. Sienkiewicza. Można tu dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), 
  • autobusami: 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju / autobusie (płatność zbliżeniowa kartą, bilet jest kodowany na karcie płatniczej - nie drukuje się z kasownika).

Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach na pl. Bema, ul. Mieszka I, na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego) oraz na parkingu przy Hali Targowej i przy budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankera (dojście w okolice Muzeum Przyrodniczego zajmuje kilka minut). 

Miejsc postojowych można szukać przy pl. Drobnera, przy ul. Świętokrzyskiej, ul. Matejki.

Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu - ceny biletów

Wstęp bezpłatny przysługuje: dzieciom w wieku do 4 lat, nauczycielom i opiekunom grup (jeden opiekun na 10 osób), rencistom i emerytom w wieku powyżej 75 lat.

Cennik.

Co można zwiedzić w Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu? Wystawy

W Muzeum Przyrodniczym obejrzeć można cztery stałe wystawy tematyczne: „Świat roślin”, „Świat zwierząt”, „Owady i człowiek” oraz „Układ kostny kręgowców”. Do najciekawszych eksponatów należy szkielet płetwala błękitnego, największego zwierzęcia w dziejach Ziemi, szkielet jelenia olbrzymiego z imponującym porożem o rozpiętości 2,5 m, wymarłego około 10 tys. lat temu oraz czaszka tura – przodka krowy.

Na szczególna uwagę zasługują także unikalne okazy zwierząt już wymarłych takich jak: alka olbrzymia, gołąb wędrowny czy papuga karolińska. W Muzeum Przyrodniczym zobaczyć można także największe w świecie zwierząt jajo mamutaka oraz jedyny w kraju okaz wilka workowatego z Tasmanii.

Wystawa: Owady i człowiek

Wystawa przedstawia relacje między człowiekiem a owadami oraz wybrane zagadnienia i zjawiska charakterystyczne dla tych zwierząt. Jeden z działów wystawy poświęcony jest gatunkom owadów szkodliwych z punktu widzenia człowieka. Najbardziej znane i uciążliwe szkodniki upraw należą do wielu rzędów i rodzin owadów. Najczęściej są to chrząszcze, motyle i błonkówki, rzadziej muchówki czy prostoskrzydłe (m.in. rzadko obecnie spotykana w Polsce szarańcza wędrowna).

Drugi dział wystawy Muzeum Przyrodniczego jest poświęcony owadom pożytecznym. Wiele gatunków drapieżnych i pasożytniczych to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami roślin. Ogromna liczba gatunków padlinożernych i koprofagicznych (żerujących na odchodach), chrząszczy czy muchówek, uczestniczy w przyrodzie w przetwarzaniu substancji organicznych. Nie mniej liczna rzesza błonkówek, muchówek, czy motyli zapyla kwiaty roślin uprawnych.

Wystawa: Świat zwierząt

W największej, zabytkowej sali Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu zaprezentowano ponad 1500 eksponatów. Wystawa, ilustrująca różnorodność świata zwierząt jest przeznaczona dla wszystkich odbiorców, a zadaniem jej jest edukacja i zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Utrzymana jest w układzie systematycznym. Najliczniej reprezentowane są ptaki, muszle mięczaków oraz owady.

Jednym z najciekawszych eksponatów wrocławskiego Muzeum Przyrodniczego jest mierzący 14,6 m długości szkielet płetwala błękitnego (Balaenoptera musculus). Na szczególną uwagę zasługuje także jedyny w kraju okaz wymarłego już wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus) z Tasmanii.

Na wystawie pokazano 448 gatunków ptaków reprezentujących 137 rodzin, a więc większość istniejących obecnie na Ziemi, począwszy od wielkich strusi, a kończywszy na najmniejszych przedstawicielach tej grupy czyli kolibrach. Pośród wystawionych okazów można obejrzeć także gatunki już wymarłe takie jak: alka olbrzymia (Alca impennis), gołąb wędrowny (Ectopistes migratorius) czy papuga karolińska (Conuropsis carolinensis).

Wśród mięczaków uwagę zwraca muszla przydaczni olbrzymiej (Tridacna gigas) – największego żyjącego małża oraz muszle perłopława (Pinctada margaritifera) czy skójki perłorodnej (Margaritifera margaritifera).

Wystawa: Świat roślin

Wystawa "Świat roślin" ukazuje przedstawicieli flory wszystkich regionów geograficznych kuli ziemskiej. Jest to jedyna w Polsce tak dużych rozmiarów stała wystawa botaniczna w całości opierająca się na zbiorach z Zielnika Muzeum Przyrodniczego. Prezentowanych jest na niej blisko 500 gatunków roślin należących do wszystkich grup systematycznych, uporządkowanych zgodnie z systemem proponowanym przez Szweykowskich. Do najciekawszych eksponatów należą największe na świecie owoce dziko rosnących roślin – orzechy lodoicji seszelskiej (Lodoicea maldivica) oraz pień welwiczi przedziwnej (Welwitschia mirabilis) – pustynnej rośliny żyjącej do dwóch tysięcy lat.

Wystawa: Układ kostny kręgowców

Wystawa poświęcona układowi kostnemu kręgowców ilustruje zmienność oraz zależności między budową i funkcjonowaniem szkieletu. Wśród 66 przedstawionych kompletnych szkieletów można obejrzeć szkielety zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym; są tu ryby chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe oraz przegląd ssaków morskich: diugoń (Dugong dugong), manat (Trichechus sp.), delfiny, w tym m.in. biełucha (Delphinapterus leucas) i narwal (Monodon monoceros) z charakterystycznym spiralnie skręconym, długim kłem ("rogiem jednorożca").

Najcenniejszym eksponatem Muzeum Przyrodniczego jest jedyny w kraju szkielet wymarłego około 10 tys. lat temu jelenia olbrzymiego (Megaloceros giganteus) o rozpiętości poroża 2,5 m. Na uwagę zasługuje także czaszka tura (Bos primigenius) – wymarłego przodka bydła domowego.

Historia powstania Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu

W 1814 roku z inicjatywy przyrodnika Johanna Ludwiga Gravenhorsta powstało muzeum zoologiczne, które znalazło się w strukturach nowo powołanego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z czasem po połączeniu kolekcji zoologicznej, botanicznej i zielnika powstało Muzeum Przyrodnicze. W 1904 roku placówka przeniesiona została do obecnej siedziby przy ul. Sienkiewicza. W czasie II wojny budynek został uszkodzony, zniszczeniu uległa duża część kolekcji. 

Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu - kontakt

Adres: ul. Sienkiewicza 21
Telefon: +48 71 375 41 44
Rok powstania: 1814 rok
Dyrektor: Jan Kotusz

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc