Nawa – plenerowa rzeźba na Wyspie Daliowej

Data utworzenia: 2022-08-12

Zjawiskowa instalacja Oskara Zięty to kilkadziesiąt stalowych lśniących łuków. Dzieło wrocławianina jest doceniane przez specjalistów od designu i architektury.

Rzeźba na Wyspie Daliowej we Wrocławiu - historia 

Nawa, czyli rzeźba Oskara Zięby znajdująca się we Wrocławiu na Wyspie Daliowej powstała w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury. Jej  oryginalna forma ma związek z ciągłym przeobrażaniem się miasta, w myśl hasła „metamorfoza kultury”, które przyświecało ESK. 

Kształt Nawy to nawiązanie do łukowatych sklepień obiektów w pobliżu Wyspy Daliowej – kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku oraz Hali Targowej.

Oskar Zięta posłużył się swoją autorską technologią FIDU (to skrót do niemieckiej nazwy Freie Innen Druck Umformung, co oznacza wolną deformację ciśnieniem wewnętrznym). Aby przybliżyć ten pomysł należałoby mówić o nadmuchiwanych stalowych formach.

O rzeźbie na najmniejsze z wysp wrocławskiego archipelagu entuzjastycznie pisał portal Dezeen.com, najważniejszy na świecie serwis poświęcony architekturze, technologii i dizajnowi. Była także nominowana do prestiżowej nagrody Miese van der Rohe.

Widzów rzeźba Zięty intryguje i zaskakuje. To przyjazne zainteresowanie, Nawa przyjęła się jako oryginalny element nadodrzańskiego krajobrazu – jest oryginalnym miejscem, w którym realizowane są sesje fotograficzne.

Rzeźba na Wyspie Daliowej- jak dojechać?

Zjawiskowa rzeźba znajduje się na Wyspie Daliowej, nieopodal Wyspy Słodowej i Ostrowa Tumskiego. Można tam dojechać komunikacją miejską. W pobliżu znajdują się:

  • tramwaje linii: 8, 9, 11, 17, 23 ( z przystanku Hala Targowa)
  • autobusy linii: 242, 244, 251, 259 (z przystanku Hala Targowa)

Więcej miejsc