Nawa – plenerowa rzeźba na Wyspie Daliowej

Zjawiskowa instalacja Oskara Zięty to kilkadziesiąt stalowych lśniących łuków. Dzieło wrocławianina jest doceniane przez specjalistów od dizajnu i architektury,

Kształt Nawy to nawiązanie do łukowatych sklepień obiektów w pobliżu Wyspy Daliowej – kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku oraz Hali Targowej.

Oskar Zięta posłużył się swoją autorską technologią FIDU (to skrót do niemieckiej nazwy Freie Innen Druck Umformung, co oznacza wolną deformację ciśnieniem wewnętrznym). Aby przybliżyć ten pomysł należałoby mówić o nadmuchiwanych stalowych formach.

O rzeźbie na najmniejsze z wysp wrocławskiego archipelagu entuzjastycznie pisał portal Dezeen.com, najważniejszy na świecie serwis poświęcony architekturze, technologii i dizajnowi. Była także nominowana do prestiżowej nagrody Miese van der Rohe.

Widzów rzeźba Zięty intryguje i zaskakuje. To przyjazne zainteresowanie, Nawa przyjęła się jako oryginalny element nadodrzańskiego krajobrazu – jest oryginalnym miejscem, w którym realizowane są sesje fotograficzne.

Więcej miejsc