Ogród Japoński we Wrocławiu

Oryginalne rośliny, niezwykła aranżacja przestrzeni. Jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu.

Ogród Japoński we Wrocławiu został zaprojektowany zgodnie z regułami tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli, doskonały przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością.

Wrocławski Ogród Japoński to część parku Szczytnickiego, znajduje się w jego południowej części, w pobliżu Pergoli. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii - architekci krajobrazu, ogrodnicy. Ze względu na oryginalność jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerów wrocławian i turystów.

Ogród Japoński Wrocław - cennik

Bilety do Ogrodu Japońskiego można kupić na miejscu w kasie czynnej w godzinach otwarcia ogrodu. Za bilety zapłacimy gotówką lub kartą płatniczą.

Rodzaj biletu Cena biletu
Bilet normalny 8 zł
Bilet ulgowy 4 zł
Bilet wielokrotny normalny - 10 wejść 50 zł
Bilet wielokrotny ulgowy - 10 wejść 30 zł
Bilet rodzinny  20 zł
Bilet specjalny - sesje fotograficzne i filmowe 100 zł
Wstęp bezpłatny: dzieci do lat 3, przewodnicy PTTK, osoby o znacznej niepełnosprawności wraz z opiekunem.

 

Godziny otwarcia wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października, w godzinach 9.00 - 19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje około dwóch godzin.

Ogród Japoński - parkingi i dojazdy

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim, między Pergolą a ul. Mickiewicza.

Do Ogrodu można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja)

  • autobusami 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia)

Z dworca PKP Wrocław Główny do Ogrodu Japońskiego można dojechać komunikacją miejską:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia)

  • lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i  wsiąść do tramwaju  2, do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju / autobusie (płatność zbliżeniowa kartą, bilet jest kodowany na karcie płatniczej - nie drukuje się z kasownika).

Parking przy Ogrodzie Japońskim

Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do Ogrodu Japońskiego dojść w kilka minut.

Więcej szczegółów na stronie: https://parkinghalastulecia.pl/

W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy ul. Mickiewicza 35, ul. Wróblewskiego 9 (płatny), ul. Parkowej/Dicksteina. Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla, ul. Pasteura.

Zwiedzanie wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

W ogrodzie ze względu na jego wyjątkowy charakter wprowadzono dodatkowe zasady obowiązujące zwiedzających.

Regulamin Ogrodu Botanicznego otwiera zakaz niszczenia zieleni (zrywania kwiatów, wyrywania roślin, łamania gałęzi). Nie wolno niszczyć elementów architektonicznych, przestawiać elementów architektury ogrodowej. 

Zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni, ani pod kaskady. Zabrania się także łowienia ryb w stawach Ogrodu Japońskiego.

Do Ogrodu Japońskiego nie wejdziesz z psem. Nie powinno się także wprowadzać sprzętu sportowego, ani spożywać alkoholu.

Informacja dla rodzin z małymi dziećmi. Część ścieżek w ogrodzie zbudowanych jest z kamieni, kamiennych płyt i belek, trudno się po nich poruszać wózkiem.

W Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższe toalety są w budynku centrum kongresowego przy Hali Stulecia.

Czy do Ogrodu Japońskiego wejdę z psem?

Do Ogrodu Japońskiego nie wejdziesz z psem. Nie powinno się także wprowadzać sprzętu sportowego, ani spożywać alkoholu.

Jakie rośliny warto zobaczyć we wrocławskim Ogrodzie Japońskim?

Kolekcja roślin w Ogrodzie Japońskim składa się z około dwustu gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Część z nich - dęby, cisy, azalie pontyjskie, różaneczniki katawbijskie, pochodzi jeszcze z pierwszego okresu działania ogrodu, z początku XX wieku.

W Ogrodzie jest około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. To m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, szupin chiński. Podziwiać można także metasekwoję chińską, sosnę koreańską oraz kilkadziesiąt odmian różaneczników i azalii i klony palmowe.

Ciekawe są także drzewka niwaki, gatunków: sosna drobnokwiatowa, cyprisik tępołuskowy, ostrokrzew karbowanolistny.

Odrębnym systemem, ale nie mniej widowiskowym jest układ strumieni, kaskad i stawów w Ogrodzie Japońskim. Ich układ i charakter - np. kaskady męska i żeńska, Staw IKE, czyli morze w ogrodzie, kamienne plaże oraz drewniane mosty, sprawia, że są silnie osadzone w dalekowschodniej filozofii i kulturze, a ogród jest miejskiej pełnym symboli i dodatkowych znaczeń.

Warte obejrzenia są elementy architektury, bramy, herbaciarnia, kamienne latarnie - część z elementów wystroju pochodzi z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku.

Nawet ryby w stawie w Ogrodzie Botanicznym - karpie KOI, nie są wybrane przypadkowo. To obowiązkowy lokator tradycyjnych ogrodów japońskich. Karp Koi to symbol szczęścia, odwagi i długowieczności. Ryby tego gatunku żyją nawet 70 lat.

 

mapa ogrodu japońskiego we wrocławiu

Historia Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński powstał przy okazji organizowanej we Wrocławiu w 1913 r. Wystawy Stulecia jako element Wystawy Sztuki Ogrodowej. Inicjatorem jego budowy był hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej, który zaangażował japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po imprezie zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, układ alejek oraz staw. 

W latach 90. pojawił się pomysł rewitalizacji Ogrodu Japońskiego. Prace prowadzone przy udziale specjalistów z Japonii, architektów krajobrazu, ogrodników. Jednak w 1997 r. - tuż po odbudowie, ogród zniszczyła powódź. Przepadło 70 procent nowo nasadzonych roślin. Kolejny raz został otwarty w 1998 r.

Kontakt

Spółka: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Data otwarcia: 1913 rok
Dyrektor ZZM: Jacek Mól
Adres: Wrocław, ul. Mickiewicza 1
 

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc