Ogród Japoński we Wrocławiu

Data utworzenia: 2015-06-12

Oryginalne rośliny i niezwykła aranżacja przestrzeni. Ogród Japoński to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu turystów, a także wrocławian.

Ogród Japoński we Wrocławiu został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością.

Wrocławski Ogród Japoński to część parku Szczytnickiego znajdującego się w jego południowej części, w pobliżu Pergoli. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii – architekci krajobrazu i ogrodnicy. Ze względu na oryginalność jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerów wrocławian i turystów.

Ogród Japoński Wrocław – cennik

Bilety do Ogrodu Japońskiego można kupić na miejscu w kasie, która czynna jest w godzinach otwarcia ogrodu. Za bilety zapłacimy gotówką lub kartą płatniczą.

Rodzaj biletu Ceny biletów Ceny biletów dla uczestników Programu Nasz Wrocław Ceny biletów dla uczestników Programu Nasz Wrocław Max
Bilet normalny 21 zł 17 zł 15 zł
Bilet ulgowy 14 zł 11 zł 10 zł
Bilet wielokrotny normalny – 10 wejść 140 zł 112 zł 98 zł
Bilet wielokrotny ulgowy – 10 wejść 98 zł 78 zł 68 zł
Bilet rodzinny  56 zł 45 zł 39 zł
Bilet specjalny – sesje fotograficzne i filmowe 280 zł 224 zł 196 zł
Wstęp bezpłatny: dzieci do lat 3, przewodnicy PTTK, osoby o znacznej niepełnosprawności wraz z opiekunem.

Godziny otwarcia wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 9.00-19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje mniej więcej dwie godziny.

Godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego:
Codziennie od 1 kwietnia do 31 października 9.00-19.00

Ogród Japoński – parkingi i dojazdy

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim między Pergolą a ul. Mickiewicza.

Do Ogrodu można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja),
  • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Z dworca PKP Wrocław Główny do Ogrodu Japońskiego można dojechać komunikacją miejską:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia),
  • lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i  wsiąść do tramwaju  2, do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą. Bilet jest kodowany na karcie płatniczej – nie drukuje się z kasownika).

Parking przy Ogrodzie Japońskim

Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do Ogrodu Japońskiego można dojść w kilka minut.

W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy:

  • ul. Mickiewicza 35,
  • ul. Wróblewskiego 9 (płatny),
  • ul. Parkowej/Dicksteina.

Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla czy ul. Pasteura.

Zwiedzanie wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

W ogrodzie ze względu na jego wyjątkowy charakter wprowadzono zasady obowiązujące zwiedzających. Regulamin dotyczy dewastowania zieleni – zabrania się zrywania kwiatów, wyrywania roślin czy łamania gałęzi. Nie wolno także niszczyć ani przestawiać elementów architektonicznych i ogrodowych.

Zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni ani pod kaskady. Zabrania się łowienia ryb. 

Informacja dla rodzin z małymi dziećmi: część ścieżek w ogrodzie zbudowanych jest z kamieni, kamiennych płyt i belek – trudno się po nich poruszać wózkiem.

W Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższe znajdują się w budynku Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia.

Czy do Ogrodu Japońskiego wejdę z psem?

Do Ogrodu Japońskiego nie wejdziesz z psem. Nie powinno się także wprowadzać sprzętu sportowego ani spożywać alkoholu.

Czy w Ogrodzie Japońskim jest toaleta?

Niestety, w Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższa toaleta znajduje się budynku Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia. 

Jakie rośliny warto zobaczyć we wrocławskim Ogrodzie Japońskim?

Kolekcja roślin w Ogrodzie Japońskim składa się z około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Część z nich, czyli: dęby, cisy, azalie pontyjskie czy różaneczniki katawbijskie, pochodzi jeszcze z pierwszego okresu działania ogrodu, z początku XX wieku.

W ogrodzie jest około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. To m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, szupin chiński. Podziwiać można także metasekwoję chińską, klony palmowe, sosnę koreańską oraz kilkadziesiąt odmian różaneczników i azalii.

Ciekawe są także drzewka niwaki, czyli: sosna drobnokwiatowa, cyprisik tępołuskowy, ostrokrzew karbowanolistny.

Odrębnym systemem, ale nie mniej widowiskowym, jest układ strumieni, kaskad i stawów w Ogrodzie Japońskim. Ich charakter sprawia, że są silnie osadzone w dalekowschodniej filozofii i kulturze, a ogród jest pełen symboli. Można tu wyróżnić np. kaskadę męską i żeńską, Staw IKE, czyli morze w ogrodzie, kamienne plaże oraz drewniane mosty.

Warte obejrzenia są także bramy, herbaciarnia czy kamienne latarnie – część z elementów wystroju pochodzi z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku.

Nawet ryby w stawie Ogrodu Japońskiego – karpie Koi – nie są wybrane przypadkowo. To obowiązkowi lokatorzy tradycyjnych ogrodów japońskich. Karp Koi to symbol szczęścia, odwagi i długowieczności. Ryby tego gatunku żyją nawet 70 lat.

mapa ogrodu japońskiego we wrocławiu

Historia Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński powstał przy okazji organizowanej we Wrocławiu w 1913 r. Wystawy Stulecia. Był to element Wystawy Sztuki Ogrodowej. Inicjatorem budowy obiektu stał się hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej, który zaangażował w projekt japońskiego ogrodnika Mankichi'ego Araia. Po uroczystości zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, a także układ alejek i staw.

W latach 90. pojawił się pomysł rewitalizacji Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. Prace prowadzono przy udziale specjalistów z Japonii, czyli architektów krajobrazu i ogrodników. W 1997 r., tuż po odbudowie, ogród zniszczyła powódź. Przepadło 70%  nowo nasadzonych roślin. Kolejny raz Ogród Japoński został otwarty w 1999 r.

Kontakt do Ogrodu Japońskiego

Spółka: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Data otwarcia: 1913 rok
Dyrektor ZZM: Jacek Mól
Adres: Wrocław, ul. Mickiewicza 1
 

Galeria

Ogród Japoński we Wrocławiu w social mediach

Więcej miejsc