Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu to najstarsza, zabytkowa część miasta. Jest to popularne miejsce wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów.
Ostrów Tumski we Wrocławiu - zwiedzanie
Najstarszymi budowlami na Ostrowie Tumskim są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku.
Katedra pw. Jana Chrzciciela została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. Przed kilkoma laty na swoje miejsce wrócił srebrny ołtarz ufundowany przez biskupa Andreasa Jerina z 1591 r. Jego budowa kosztowała 10 tys. talarów.
Ołtarz w 1945 r. został rozmontowany i ukryty przed nadciągającą Armią Czerwoną. Dopiero kilka lat temu okazało się, że w katedralnym skarbcu ocalało sporo jego elementów. Od grudnia 2019 r. znów można go podziwiać. Ciekawostka: wśród postaci na jednym z malowideł utrwalony został wizerunek fundatora Andreasa Jerina. Jego twarz można dostrzec także na medalionie, na ołtarzu oraz na popiersiu w prezbiterium świątyni.
Na wieży katedry znajduje się punkt widokowy. Bilety na punkt widokowy można kupić przy wejściu.
Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu jest wiele innych interesujących miejsc, m.in. :
- XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, które znajdują się w jednym obiekcie, ale na dwóch kondygnacjach,
- pomnik św. Jana Nepomucena to pozostałość czeskiego panowania na Śląsku,
- Brama Kluskowa – związana z nią legenda opowiada o mężczyźnie, któremu zmarła żona objawiła się we śnie i zostawiła mu garnek pełen klusek. Zastrzegła, że musi zostawić przynajmniej jedną, aby garnek sam się napełniał. Jednak wygłodniały mężczyzna chciał zjeść wszystkie, dlatego jedna z nich uciekła przed nim aż na szczyt bramy,
- most Tumski – przez lata nazywany był mostem zakochanych, bo pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier. Zakochani zostawiają kłódki na barierach wzdłuż bulwaru Włostowica,
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego przylega do zabytkowego Ostrowa Tumskiego.
Na tyłach budynku Wydziału Teologicznego jest piękny ogród, skąd widać przeciwległy brzeg Odry i gmach Muzeum Narodowego. Pary często przesiadują w cieniu portali bocznych wejść do katedry. W upalny dzień można się także schować w przyjemnie chłodnym wnętrzu kościoła św. Idziego.
Uroku zabytkowej dzielnicy dodają uliczni muzykanci, w pobliżu mostu Tumskiego często da się usłyszeć standardy grane na saksofonie, skrzypcach lub dzwoneczkach. Te ostatnie najbardziej przystają do klimatu Ostrowa Tumskiego.
Jeszcze piękniej bywa wieczorami zimą, kiedy ulicę Katedralną oświetlają lampki i ozdoby zawieszone na drzewkach.
Po Ostrowie warto przejść się nawet w deszczu - widok wysmukłej katedry i jej odbicie w olbrzymiej kałuży w pobliżu pomnika Jana Nepomucena, to jeden z najczęściej oglądanych fotograficznych motywów w najstarszej części Wrocławia.
Ostrów Tumski we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?
Ostrów Tumski leży w centrum Wrocławia między ulicą Piaskową, Sienkiewicza i Wyszyńskiego. Można tu dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 3, 5, 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), tramwajami linii 2, 10 (przystanek Katedra),
- autobusami: 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).
Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą). Bilet jest kodowany na karcie płatniczej.
Parkingi przy Ostrowie Tumskim
Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach przy:
- pl. Bema,
- ul. Mieszka I,
- na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego),
- Hali Targowej,
- budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski zajmuje kilka minut).
Miejsca postojowe znajdziemy także przy budynku ASP (ul. Purkyniego) oraz wzdłuż ul. Kraińskiego. W tym rejonie miasta należy wykupić bilety parkingowe w automatach. Duży płatny parking podziemny znajduje się pod placem Nowy Targ. Miejsc postojowych można szukać także przy pl. Drobnera, przy ul. Świętokrzyskiej, ul. Matejki.
Ostrów Tumski - historia
Dawniej wrocławski Ostrów Tumski był wyspą u ujścia Oławy prowadzącej do Odry. Rzeki otaczały ją także od strony wschodniej i północnej, tam, gdzie dzisiaj biegną ulice: Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Mieszka I. Zostały one zasypane na początku XIX wieku. Pozostałościami po rzekach są stawy przy seminarium duchownym i w Ogrodzie Botanicznym.
Najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z X wieku. Wtedy nad Odrą powstał drewniany gród, który z czasem się rozrósł. W XI i XII wieku na Ostrowie pojawiły się pierwsze kamienne i murowane budowle. Jeszcze w XIII wieku ówcześni piastowscy władcy Wrocławia rozbudowali zamek. Monumentalna budowla stała w rejonie dzisiejszej ulicy św. Marcina. Ich pozostałością jest gotycki kościół św. Marcina – pełnił on funkcję zamkowej kaplicy.
100 lat później na lewym brzegu Odry powstała nowa rezydencja książęca. Zamek stracił wówczas na znaczeniu, a na przełomie XV i XVI wieku został rozebrany. Ostrów już wtedy podlegał władzom kościelnym. Był azylem dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa w świeckiej części miasta. W czasie II wojny zabytkowy Ostrów Tumski został niemal doszczętnie zniszczony.
Dzisiaj na Ostrowie Tumskim znajduje się Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego. Co ciekawe, samo słowo „ostrów” oznacza wyspę porośniętą roślinnością.
Latarnik na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę.
Właśnie ze względu na klimatyczne oświetlenie, zabytkowe budowle i atrakcyjne położenie blisko centrum Wrocławia Ostrów Tumski jest doskonałym miejscem na wieczorny spacer.