Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu - zwiedzanie
Najstarszymi budowlami na Ostrowie Tumskim są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku.
Katedra pw. Jana Chrzciciela została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. Przed kilkoma laty na swoje miejsce wrócił srebrny ołtarz ufundowany przez biskupa Andreasa Jerina z 1591 r. Jego budowa kosztowała 10 tys. talarów.
Ołtarz w 1945 r. został rozmontowany i ukryty przed nadciągającą Armią Czerwoną. Dopiero kilka lat temu okazało się, że w katedralnym skarbcu ocalało sporo jego elementów. Od grudnia 2019 r. znów można go podziwiać. Ciekawostka: wśród postaci na jednym z malowideł utrwalony został wizerunek fundatora Andreasa Jerina. Jego twarz można dostrzec także na medalionie, na ołtarzu oraz na popiersiu w prezbiterium świątyni.
Ostrów Tumski we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?
Ostrów Tumski leży w centrum Wrocławia między ulicą Piaskową, Sienkiewicza i Wyszyńskiego. Można tu dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 3, 5, 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), tramwajami linii 2, 10 (przystanek Katedra),
- autobusami: 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).
Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą). Bilet jest kodowany na karcie płatniczej.
Parkingi przy Ostrowie Tumskim
Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach przy:
- pl. Bema,
- ul. Mieszka I,
- na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego),
- Hali Targowej,
- budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski zajmuje kilka minut).
Miejsca postojowe znajdziemy także przy budynku ASP (ul. Purkyniego) oraz wzdłuż ul. Kraińskiego. W tym rejonie miasta należy wykupić bilety parkingowe w automatach. Duży płatny parking podziemny znajduje się pod placem Nowy Targ. Miejsc postojowych można szukać także przy pl. Drobnera, przy ul. Świętokrzyskiej, ul. Matejki.