Pałac Ballestremów

Pałac przy ulicy Włodkowica 4 został zbudowany pod koniec XIX-wieku na zlecenie przewodniczącego Reichstagu – hrabiego Franza Xavera von Ballestrema.

Ballestremowie byli zamożnym śląskim rodem, należały do nich kopalnie i huty.

Budynek zaprojektował Albert Grau. Architekt swoje nazwisko umieścił na elewacji, obok herbu hrabiego Ballestrema, a w sieni wejściu można z bliska przyjrzeć się jego wizerunkowi.

Po II wojnie światowej budynek przy Włodkowica zajmował Urząd Bezpieczeństwa, potem podzielono go na mieszkania. Przez dziesięciolecia nieremontowany gmach niszczał. W 2012 r. miasto sprzedało obiekt o powierzchni 1,5 tys. mkw., a nowy właściciel zlecił przygotowanie planu remontu i rozbudowy specjalistom z Maćków Pracownia Projektowa.

Najbardziej widowiskowa jest klatka schodowa z oknami inspirowanych gotyckimi kształtami i oryginalnymi balustradami. Po remoncie jest ona doskonale widoczna nawet z ulicy. W wielu salach są oryginalne sztukaterie i zdobienia, najbardziej ciekawe w sali na parterze, gdzie znajdzie się restauracja.
Górne kondygnacje zajmą biura i kancelarie adwokackie. Na ostatnim, III piętrze budynku jest tylko jedno pomieszczenie – kameralna sala konferencyjna, do której przylega niewielki taras z widokiem na ogród i promenadę z jednej strony oraz ul. Włodkowica z drugiej.
Latem można swobodnie przejść przez ogród i bramę pałacu z promenady do ul. Włodkowica.

Galeria

Więcej miejsc