Pałac Królewski – Muzeum Historyczne

Pałac Królewski jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Można tu obejrzeć arcyciekawą wystawę „1000 lat Wrocławia”.

Wrocławski Pałac Królewski bywa nazywany Pałacem Spaetgena, od nazwiska jednego z pierwszych właścicieli. W roku 1717 baron Heinrich G. Spaetgen zakupił skromną barokową rezydencję w pobliżu Rynku. Po jego śmierci w 1750 r. od spadkobierców barona pałac odkupił pruski władca Fryderyk II. Pałac zyskał status rezydencji królewskiej, a Wrocławia miasta rezydencjalnego, obok Berlina i Królewca.

Koleni pruscy królowie rozbudowali siedzibę, zmieniali jej wystrój i charakter. W połowie XIX wieku kompleks pałacowy sięgał dzisiejszego placu Wolności z jednej strony i dzisiejszej ul. Kazimierza Wielkiego od północy.

Po upadku cesarstwa gmach przejęły władze miasta, w latach 20. otwarto w nim Muzeum Zamkowe. W czasie II wojny został poważnie zniszczony, odbudowano go tylko w części.

Od 2009 roku Pałac Królewski jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na stałe prezentowana jest wystawa "1000 lat Wrocławia". To ciekawa, bardzo bogata ekspozycja prezentującą rozwój stolicy Dolnego Śląska przez wieki.

W Pałacu Królewskim prezentowane są wystawy malarstwa, grafiki, wystawy tematyczne, to także miejsce spotkań autorskich i innego rodzaju wydarzeń artystycznych.

Tuż obok Pałacu Królewskiego, w budynku, który dawniej był jego częścią, działa Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc