Park Mamuta we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-07-21

Największą atrakcją wrocławskiego parku jest 8-metrowy mamut, który stanowi oryginalną konstrukcję do zabawy dla dzieci. Powstał on dzięki mieszkańcom Oporowa.

Wrocławski park Mamuta – dojazd i parking

Wrocławski Park Mamuta znajduje się przy ul. Bukowskiego na osiedlu Oporów. Można do niego dojechać samochodem. Najlepiej zaparkować niedaleko wzgórza Żołnierzy Polskich przy pętli tramwajowej na ul. Grabiszyńskiej 337. Na miejsce można także trafić z pomocą komunikacji miejskiej, czyli:

  • tramwajami: 4, 5, 14, 20 (przystanek: Oporów);
  • autobusami: 107, 125, 319, 325 (przystanek: Oporów).

Bilety MPK można kupić w wybranych kioskach, w automatach na przystankach, a także w tramwajach i autobusach (w tym przypadku do panelu przykłada się kartę płatniczą i to na niej kodowany jest bilet). 

Do parku Mamuta można także dojść piechotą z parku Grabiszyńskiego.

Park Mamuta we Wrocławiu, czyli odpoczynek i rekreacja

Największa atrakcja parku to ogromny mamut mający 8 metrów wysokości, który stanowi plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ma on dwie duże zjeżdżalnie w kształcie mamucich ciosów. Samych wejść jest kilka i każde z nich prezentuje zupełnie inny poziom trudności. Na zewnątrz po obu stronach znajdują się ścianki wspinaczkowe. Wokół mamuta rozstawione są także huśtawki i piaskownica.

Park Mamuta to także zielone tereny przeznaczone dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. MAMU-SAD jest miejscem, gdzie można urządzać pikniki i spędzić czas z rodziną na odpoczynku wśród jabłoni. Owoce można zrywać i zjadać. Nieopodal znajdują się liczne ławeczki oraz stoliki do gier planszowych, z których wrocławianie chętnie korzystają. CROSS-MUT to strefa, gdzie stoją maszyny sprawnościowe. To plenerowa siłownia dla dorosłych użytkowników parku. Dookoła zielonego terenu posadzone są drzewa i krzewy, jest to więc idealne miejsce na weekendowe spacery z rodziną czy przyjaciółmi.

Park Mamuta we Wrocławiu – historia powstania

Park Mamuta na osiedlu Oporów we Wrocławiu powstał dzięki projektowi „Park Wspólnotowy Ślężański Mamut” zgłoszonemu do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Został on jednak wybudowany i otwarty dopiero w 2018 r. Na jego realizację przeznaczono 2 mln zł. W projekt budowy parku zaangażowanych było wiele osób, m.in. studenci Politechniki Wrocławskiej, mieszkańcy Oporowa czy Rada Osiedla Oporów. Sam motyw przewodni nie jest tutaj przypadkowy – w 1994 r. na Oporowie znaleziono bowiem prawdziwy cios mamuta. To dzięki temu znalezisku Ślężański Mamut nazywany jest często Cioskiem.

Park powstawał 4 lata, ponieważ wymagał dopełnienia wielu formalności, m.in. uzyskania zgód na inwestycję od zarządcy rzeki Ślęza oraz firmy TAURON. Sieć wysokiego napięcia znajdująca się na terenie przyszłej atrakcji musiała zostać przebudowana – bez tego nie można byłoby stworzyć przy ul. Bukowskiego terenów rekreacyjnych. Problematyczny okazał się także przetarg, który miał wyłonić wykonawcę całego projektu. Ogłaszany był on czterokrotnie, jednak bez skutku.

Realizacja parku Mamuta ostatecznie odbyła się w 3 etapach:

  • I etap – wstępne oczyszczanie terenu, wycinka i karczowanie drzew, utylizacja odpadów, a także demontaż słupów energetycznych;
  • II etap – wykonanie samego mamuta, czyli konstrukcji zabawowej dla dzieci i młodzieży. Wykonano także nawierzchnię placu zabaw, ścieżkę, drewniany przystanek i zamontowano kosze na śmieci oraz tablice informacyjne;
  • III etap – na tym etapie zrealizowano m.in. kolejne fragmenty ścieżek żwirowych, totemy powitalne czy stojaki rowerowe. Nasadzono także zieleń i odnowiono rzeźbę Tellera.

W 2019 r. mieszkańcy Oporowa w ramach akcji „Wrośnij we WROcław” posadzili na terenie parku Mamuta drzewa owocowe – głównie jabłonie i wiśnie, a także nowe buki, brzozy, klony, kasztany i lipy. Inwestycja z Funduszu Osiedlowego Oporowa z 2019 r. umożliwiła również rozbudowę placu zabaw dla dzieci, a także rewitalizację skwerku na rogu ul. Bukowskiego i Solskiego.

W 2020 r. do WBO zgłoszono kolejny projekt, który uwzględnił stworzenie rowerowej części parku, czyli wyczynowego toru treningowego. Elementami konceptu są trzy górki rekreacyjno-widokowe i tzw. MAMUTRACK, czyli rowerowe tory o różnych poziomach trudności (MINItracki dla najmłodszych, PUMPtracki, JUMPtracki oraz URBANtracki). Zagospodarowana zostanie wschodnia część parku o powierzchni 7 ha.

Galeria

Park Mamuta we Wrocławiu w social mediach

Więcej miejsc