Pomnik Anonimowego Przechodnia

Kilkanaście postaci naturalnej wielkości, które „schodzą” i „wychodzą” spod chodnika. Pierwowzorem pomnika była instalacja Jerzego Kaliny z 1977 roku zatytułowana „Przejście” (dlatego wrocławski pomnik bywa nazywany „Przejście”).

Pomnik Anonimowego Przechodnia odsłonięto dopiero w 2005 r., autor instalacji nie zmienił jednak projektu, postaci pozostały w ubraniach z lat. 70. XX wieku.

„Przejście” jest często wymieniane w różnego typu plebiscytach. W 2011 r. trafiło na listę 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce magazynu „Newsweek”, a amerykański magazyn „Budget Travel” uznał instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. 

Jesienią 2014 r. o Pomniku Anonimowego Przechodnia wspomniano w serwisie www.boredpanda.com, w zestawieniu najbardziej kreatywnych rzeźb w przestrzeni miejskiej. Wiosną 2015 r. podobny ranking ogłosił prestiżowy magazyn „Arch2O”, zajmujący się designem i architekturą – wrocławskie „Przejście” było jedynym obiektem z Polski.

Pomnik Anonimowego Przechodnia wzbudza żywe zainteresowanie osób, które oglądają go pierwszy raz, jest chętnie fotografowany. To jedna z ulubionych rzeźb plenerowych we Wrocławiu.

Galeria

Więcej miejsc