Pomnik Anonimowego Przechodnia

Data utworzenia: 2022-07-21

Pierwowzorem Pomnika Anonimowego Przechodnia była instalacja Jerzego Kaliny zatytułowana „Przejście”. To jeden z najbardziej popularnych wrocławskich pomników.

Pomnik Anonimowego Przechodnia przedstawia kilkanaście postaci naturalnej wielkości wykonanych z brązu, które „schodzą” i „wychodzą” spod chodnika po dwóch stronach jezdni. Autor instalacji z 1977 roku nie unowocześnił go, figury pozostały w ubraniach z lat 70. XX wieku.

Gdzie znajduje się pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu – jak tam dojechać?

Pomnik Anonimowego Przechodnia stoi przy skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i ulicy Piłsudskiego. Jeśli chcemy na miejsce dojechać samochodem, to auto najlepiej zostawić na parkingu przy pl. Kościuszki lub na podziemnym (płatnym) parkingu na placu Wolności.

W okolice atrakcji można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 2, 4, 5, 11, 15, 17, 31, 72, 73, 74 (przystanek Arkady Capitol),
  • autobusami: A, D (przystanek Arkady Capitol). 

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. W automacie należy wskazać wybrany bilet i przyłożyć kartę do czytnika, na której bilet się zakoduje. Urządzenie nie drukuje papierowej wersji. Bilety można kupić także w automatach przy przystankach i w kioskach.

Pomnik Anonimowego Przechodnia – historia

Instalacja „Przejście” Jerzego Kaliny powstała w 1977 roku na potrzeby telewizyjnego programu Vox Populi dotyczącego sztuki współczesnej. Była ustawiona u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie. Grupę gipsowych figur Jerzy Kalina przyodział w prawdziwe ubrania, które pomalował szarą farbą. Praca artysty na kilkadziesiąt lat trafiła do wrocławskiego Muzeum Narodowego. W 2005 r. w centrum Wrocławia odsłonięto jej wersję wykonaną z brązu.

Pomnik Anonimowego Przechodnia jest wymieniany w plebiscytach dotyczących architektury miejskiej i designu. W 2011 r. trafił na listę 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce magazynu „Newsweek”, a amerykański magazyn „Budget Travel” uznał instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. 

Rzeźba znalazła się również w serwisie www.boredpanda.com wśród najbardziej kreatywnych rzeźb w przestrzeni miejskiej oraz w podobnym rankingu prestiżowego magazynu „Arch2O” jako jedyny obiekt z Polski.

Pomnik Anonimowego Przechodnia jest chętnie fotografowany i należy do najbardziej popularnych rzeźb plenerowych we Wrocławiu.

Co symbolizuje Pomnik Anonimowego Przechodnia?

Instalacja Jerzego Kaliny była punktem wyjścia do dyskusji na temat odbioru sztuki współczesnej. Kilka lat po pokazie odczytywano ją jako artystyczną przepowiednię dotyczącą wprowadzenia stanu wojennego. Natomiast Jerzy Kalina wyjaśniał, że to symbol polskiej przypadłości, czyli „chocholej śpiączki”.

Galeria

Więcej miejsc