Pomnik kardynała Bolesława Kominka

Data utworzenia: 2021-08-31

Pomnik odsłonięto 3 grudnia 2005 r. – z okazji 40. rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Kardynał Bolesław Kominek, pochodzący ze Śląska, ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, był inicjatorem i głównym autorem listu biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zwrotem "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Jego polityczny i społeczny wymiar miał wpływ na odrodzenie relacji polsko-niemieckich po okrucieństwach II wojny światowej.

Kardynał został przedstawiony w stroju pontyfikalnym, trzyma w rękach gołębia – jako symbol pokoju i listu wystosowanego do biskupów niemieckich. Pod pomnikiem znajduje się napis w języku polskim i niemieckim: Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974) „...przebaczamy i prosimy o przebaczenie.”

Pomnik znajduje się na skwerze na Wyspie Piaskowej, tuż przy moście Tumskim we Wrocławiu, u wejścia na Ostrów Tumski. Inicjatorem budowy pomnika był prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Sławoj Ostrowski, profesor z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Co roku 10 marca – w rocznicę śmierci duchownego, pod pomnikiem składane są kwiaty.

Galeria

Więcej miejsc