Dom Handlowy Renoma

Data utworzenia: 2022-08-02

Dom towarowy Wertheim (dzisiaj Renoma) przy ulicy Świdnickiej zbudowano według projektu Hermanna Dernburga.

Dom Handlowy Renoma - godziny otwarcia

poniedziałek - sobota 9:00 - 21:00

 

Od momentu otwarcia Wertheim wzbudzał podziw nie tylko mieszkańców i przyjezdnych, ale i ówczesnego środowiska budowlanego.
Monumentalny gmach, wzniesiony na planie zbliżonym do trapezu, był przykładem nowoczesnej architektury i był w tym czasie największym obiektem handlowym w Breslau, o powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych. Wykorzystano w nim wiele nowatorskich rozwiązań, m.in. olbrzymie przestrzenie handlowe, ruchome schody, nowoczesny system ogrzewania.

Dom towarowy prosperował znakomicie, jednak na przełomie lat 20. i 30. na świecie szalał kryzys. Od 1933 r. Wertheimowie, Niemcy żydowskiego pochodzenia, musieli się zmagać z ograniczeniami i szykanami wprowadzanymi przez nazistów. Ostatecznie w 1937 r. dom handlowy został upaństwowiony.

W 1945 r. budynek zbombardowano. Otwarto go ponownie dopiero po trzech latach jako największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy. Nazwę Renoma wyłoniono w konkursie przeprowadzonym wśród czytelników „Słowa Polskiego”. W 1977 r. budynek wpisano do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu.

W latach 2005-2009 została przeprowadzona rewitalizacja i rozbudowa budynku Renomy o nowe skrzydło, w miejscu pierwotnie przewidzianym przez Hermanna Dernburga. Projekt ukończono w kwietniu 2009 r., a ponowne uroczyste otwarcie domu handlowego Renoma odbyło się 25 kwietnia. Wprowadzone zmiany zostały bardzo dobrze ocenione przez specjalistów - architekt Zbigniew Maćków i jego zespół, zdobyli za rozbudowę Renomy we Wrocławiu wiele prestiżowych nagród.

W rozbudowanej Renomie mieści się obecnie ponad 120 sklepów i punktów usługowych, a także część restauracyjna. 

 

Galeria

Dom Handlowy Renoma w social mediach

Więcej miejsc