Wanda i Rüdiger

Data utworzenia: 2023-05-19

Polsko-niemiecka para krasnali przycupnęła przy Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

Te dwa krasnale to przedstawiciele dwóch narodów - polskiego i niemieckiego. Figura ma w nieoczywisty sposób pokazać nasze wzajemne stosunki, zaangażowanie i bliskość. Księga, pozornie leżąca na skrzacich kolanach, jest tak naprawdę księgą, w którą krasnale są zakute. Razem studiują naszą wspólną historię, wymieniają się informacjami i spostrzeżeniami.

Na stronach księgi widnieje motto słynnej serii wydawniczej prof. Huberta Orłowskiego, Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej, „Sąsiedztwo zobowiązuje / Nachbarschaft verpflichtet". Jako Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich nieustannie pamiętamy o tym wyzwaniu i już od ponad dwudziestu lat staramy się mu sprostać. Nie dziwi więc, że to właśnie to miejsce wybrali do zamieszkania Wanda i Rüdiger.

Projekt skrzatów autorstwa grafika i malarza, Wiesława Smętka, zrealizowała wrocławska artystka i rzeźbiarka, Beata Zwolańska-Hołod.

Więcej miejsc