Dworzec główny PKP - Wrocław

Wrocław Główny - jeden z najładniejszych dworców kolejowych w Polsce. O jego oryginalności decydują monumentalna bryła, przestronny hol i zadaszona hala.

Budynek dzisiejszego dworca głównego PKP powstał w latach 1855-1857 według projektu Wilhelma Grapowa. W dwustumetrowej oszklonej hali był jeden peron, znajdowały się tam także punkty obsługi podróżnych. Jednak kolej dynamicznie się rozwijała i pod koniec XIX stulecia zapadła decyzja o rozbudowie dworca.

Modernizację obiektu przeprowadzono w latach 1899-1904. Tory przesunięto na południową stronę dotychczasowej hali peronowej, a perony podniesiono o cztery-pięć metrów. Równocześnie trwała budowa estakady kolejowej, prowadzącej do dworca przez zachodnią część Wrocławia. Dzisiaj w jej części przy ul. Bogusławskiego działają popularne puby.

Nowy dworzec kolejowy miał cztery perony – każdy po dwa tory pasażerskie oraz dwa perony bagażowe. Nad całością wybudowano olbrzymią przeszkloną halę. Poza dachem znalazł się jeden peron.

Dotychczasowa hala peronowa przejęła funkcję hali obsługującej podróżnych, z kasami biletowymi, restauracjami, poczekalniami, przechowalnią bagażu. Podczas walk o Festung Breslau dworzec nie został poważnie zniszczony. Pierwsi podróżni korzystali z niego już w czerwcu 1945 roku.

W powojennej historii Dworca Głównego PKP są i dramatyczne wydarzenia. 8 stycznia 1967 r. do jadącego pociągu usiłował wskoczyć znany aktor Zbigniew Cybulski (zagrał m.in. filmach "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", "Giuseppe w Warszawie") i wpadł pod koła wagonu. Dzisiaj na 3. peronie dworca znajduje się tablica upamiętniająca tragiczny wypadek.

Po remoncie dworca głównego PKP przed Euro 2012 w miejscu dawnych schronów powstał parking, odnowiono elewację, na piętrze znalazły się przestrzenie handlowe. Na parterze, w hali pasażerskiej działają restauracje, kawiarnie, sklepy popularnych sieci.

Parkingi Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Wjazd na podziemny parking znajduje się od strony ul. Małachowskiego i Dworcowej.

Pierwsze 30 minut postoju jest za darmo.

Ceny:

  • 1 godzina - 2 zł
  • 24 godziny - 40 zł
  • Abonament 3-7 dni - 200 zł
  • Abonament miesięczny całodobowy - 350 zł
  • Abonament nocny (w godz. 18-8) - 100 zł.

Parking naziemny, od strony ul. Małachowskiego.

Pierwsze 15 minut postoju jest za darmo. Do 30 minut - 3 zł, każde kolejne 30 minut także 3 zł.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc