Zamek Topacz

Data utworzenia: 2015-08-03

Zamek Topacz to kompleks pałacowo-parkowy z XIV-wieczną historią. Obecnie znajduje się tam hotel z restauracją, Park Iluminacji oraz Muzeum Motoryzacji.

Powstały w XIV wieku Zamek Topacz jest obecnie luksusowym, czterogwiazdkowym hotelem działającym od 2011 roku. Zamek Topacz Resort & Art SPA to 50 hektarów terenu na którym znajdują się 6 budynków, korty tenisowe, ścieżki rowerowe, strzelnica golfowa, trasy kajakowe i staw z plażą. Ponadto w samym budynku znajduje się 81 pokoi, restauracje, basen, sauny, zewnętrzne jacuzii, sale konferencyjne, Park Iluminacji oraz Muzeum Motoryzacji. Ze względu na fakty, że Zamek Topacz należy do resortu hotelowego, sam nie podlega zwiedzaniu. Można jednak umówić się na zwiedzanie Parku Iluminacje czy też Muzeum Motoryzacji.

Zamek Topacz – Park Iluminacji

Jedną z zimowych atrakcji znajdujących się na Zamku Topacz jest Park Iluminacji, czyli multimedialny spacer wśród wyjątkowych dekoracji świetlnych. Jego trasa obejmuje prawie półtora kilometra szlaków pełnych wyjątkowych iluminacji. Tegoroczna ekspozycja odbędzie się pod hasłem „Magiczna Podróż” i ma być nawiązaniem do podróży dookoła świata. Park Iluminacji znajduje się na 50-hektarowym terenie zlokalizowanym wokół Zamku Topacz. Za jego organizacje odpowiada wrocławska spółka Lumina.

Muzeum Motoryzacji Topacz

Na 50-hektarowym terenie należącym do Zamku Topacz znajduje się także Muzeum Motoryzacji. Wśród atrakcji jest m.in. największa w Polsce kolekcja samochodów Rolls Royce & Bentley oraz kilkuset pojazdów wyprodukowanych w Polsce w okresie międzywojennym i PRL-u. Spośród wyjątkowych eksponatów, które znajdują się w Muzeum Motoryzacji Topacz są pojazdy amerykańskie, jak Maserati, Ferrari, Fort T, Buick 1914, Harley Wl, Studebaker Hawk, modele motocykli marki WFM,WSK,SHL i Junak czy lekkie motocykle, takie jak MOJ, Perkun, Wul-Gum, Tornedo, SHL 98, czy Podkowa. Miłośnicy motoryzacji mogą nie tylko zobaczyć te wyjątkowe eksponaty znajdujące się w Muzeum, ale także wynająć wybrane modele na imprezy okolicznościowe, jak ślub.

Zamek Topacz - cennik 

Ze względu na szeroką ofertę Zamku Topacz, cennik jest zależny od konkretnych atrakcji. Koszt bilety do Muzeum Motoryzacji waha się od 19 zł do 85 zł. Szczegółowy cennik znajduje się poniżej:

Rodzaj biletu Cena biletu
Bilet normalny 29 PLN
Bilet ulgowy 19 PLN
Bilet rodzinny 85 PLN
Dzieci do lat 2 wstęp bezpłatny

 

Ceny biletów do Lumina Park zależą od rodzaju biletu oraz dni tygodnia. W weekendy koszt zwiedzania Parku Iluminacji jest nieco droższy. Szczegółowy cennik znajduje się poniżej:

Rodzaj biletu Wtorek-czwartek Piątek-niedziela
Normalny 31 PLN 35 PLN
Ulgowy 27 PLN 31 PLN
Rodzinny 105 PLN 119 PLN

 

Chętnie do zwiedzania atrakcji znajdujących się na terenie Zamku Topacz mogą udać się zarówno do Muzeum Motoryzacji jak i Parku Iluminacji. W taki przypadku można kupić bilet łączony. Szczegółowy cennik znajduje się poniżej:

Rodzaj biletu Cena biletu
Bilet normalny 54 PLN
Bilet ulgowy 49 PLN
Bilet rodzinny 185 PLN
Dzieci do lat 2  wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia do Muzeum Motoryzacji Topacz:

Dzień tygodnia Godziny otarcia
poniedziałek - piątek 16:00-21:00
sobota-niedziela 12"00-21:00

 

Godziny Otwarcia Parku Iluminacji

Od 30.10 do 30.11 16:30
Od 01.12 do 09.01 16:00
Od 10.01 do 31.01 16:30
Od 01.02 17:00

Jak dojechać z Wrocławia do zamku Topacz?

Zamek Topacz znajduje się zaledwie 3 kilometry od Wrocławia we wsi Ślęza w gminie Kobierzyce. Można tam dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Turyści, którzy wybierają się do Zamku Topacz samochodem powinni wpisać w nawigację adres: Zamek Topacz Ślęza ul. Templariuszy 1.

Na terenie Zamku Topacz znajduje się parking dla odwiedzających obiekt. W weekendy (od piątku do niedzieli) wjazd na parking odbywa się przez główną bramę. W dni powszednie (od poniedziałku do czwartku) wjazd odbywa się drugą bramą.

Z Wrocławia można tam dojechać autobusem nr 612 – przystanek Ślęza. Następnie należy przejść pieszo około 600 metrów, aby dotrzeć na teren Zamku Topacz.

Historia Zamku Topacz

Zamek Topacz znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od Wrocławia kryje długą i bogatą historię. Najprawdopodobniej obiekt powstał na początku XIV wieku z inicjatywy Zakonu Templariuszy, którzy chcieli w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo kupcom, którzy byli przewożeni wraz ze swoim majątkiem. Początkowo budynek składał się z dwupiętrowej wieży obronno-mieszkalnej na planie prostokąta z nawodnioną fosą. Nieco później, w XVI podwyższono wieżę o jedną kondygnację i dobudowano na jej szczycie taras widokowy.

Renesansowy wygląd Zamku Topacz zawdzięczamy ówczesnemu właścicielowi budynku, Heinrichowi von Vogt i jego następcy, którzy pod koniec XVI i na początku XVII wieku rozbudowali obiekt. Kolejne zmiany w wyglądzie budynku nastąpiły w XIX wieku, kiedy dobudowano budynek od strony północno-zachodniej a także podwyższono wieżę o jedną kondygnacje.

W II połowie XIX wieku, około roku 1870 ówczesny właściciel posiadłości, hrabia von Köningsdorf sprzedał posiadłość właścicielom spółki cukierniczej Rath, Schöller & Skene, którzy byli w posiadaniu obiektu aż do II wojny światowej. Po zakończeniu wojny w niektórych pomieszczeniach należących do Zamku Topacz znajdował się zakład karny, a następnie służyły jako magazyn dla Państwowego gospodarstwa rolnego. Co ciekawe, budynek miał zostać przekształcony na ośrodek szkoleniowy oraz hotel. W tym celu rozpoczęto remont, aby przystosować obiekt do potrzeb, jednak w jego trakcie popełniono wiele błędów, przez co zniszczony został jego barokowy styl i wiele znaczących detali. Rozpoczęty remont nigdy nie został ukończony i przez kolejne lata Zamek Topacz był niezagospodarowany.

Następnie w 1995 roku budynek trafił w ręce prywatnego właściciela, jednak Zamek Topacz wciąż niszczał. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2002 roku, kiedy obiekt stał się własnością Doroty Michalak-Kurzewskiej i Tomasza Kurzewskiego, którzy przeprowadzili remont a następnie przekształcili budynek w luksusowy obiekt hotelowo-konferencyjny. Ostatecznie, Hotel Zamek Topacz rozpoczął swoją działalność w 2011 roku.

Galeria

Więcej miejsc