Podróż po Wrocławiu: rowerem i hulajnogą
Malownicze trasy nad Odrą, rozbudowana infrastruktura i mnóstwo miejsc, do których najłatwiej dotrzeć na dwóch kółkach – Wrocław to raj dla rowerzystów. Wrocławianie i goście lubią też poruszać się po mieście na elektrycznych hulajnogach
Na co dzień z roweru korzysta kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wrocławia. Z każdym rokiem cyklistów przybywa, na dwa kółka przesiadają się starsi i młodzież, całe rodziny z dziećmi. W dużej mierze to efekt nowych udogodnień dla rowerzystów.
Dla tych, którzy regularnie na rowerach poruszają się po mieście, powstała sieć wydzielonych tras rowerowych, z kontrpasami, śluzami. To ucywilizowało ruch cyklistów w ścisłym centrum i na trasach dojazdowych oraz poprawiło ich bezpieczeństwo.
Znacznym ułatwieniem są przejazdy pod mostami (Wrocław ma ich najwięcej spośród polskich miast). To doskonałe rozwiązanie, umożliwiające bezkolizyjne przeprawy przez skrzyżowania.
Wypożycz miejski rower
We Wrocławiu działa system rowerów miejskich Nextbike. To stacjonarne wypożyczalnie rowerów. W ponad 200 punktach miasta można wziąć wygodny miejski rower (jest ich około tysiąca) i ruszyć przed siebie. Pierwsze 20 minut jazdy WRM jest bezpłatne.
Aby korzystać z wypożyczalni, należy się zarejestrować w międzynarodowym systemie Nextbike. Systemy, niezależnie od położenia geograficznego, są ze sobą kompatybilne, a to oznacza, że ich użytkownicy mogą wypożyczać rowery w dowolnym mieście na świecie, w którym działają takie wypożyczalnie.
Na stronie Wrocławskiego Roweru Miejskiego znajduje się instrukcja korzystania z wypożyczalni w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. TUTAJ.
Trasy nad Odrą i przez parki
Na rowerowej mapie Wrocławia są miejsce obowiązkowe do zaliczenia – popularne są trasy wzdłuż Odry i nadodrzańskich kanałów. Wielu cyklistów ma ulubione szlaki prowadzące przez parki.
Na rowerze łatwiej zwiedza się dzielnice i osiedla leżące dalej od centrum miasta – Osobowice, Brochów, Krzyki, Karłowice, okolice dawnego portu nad Odrą.
Warto dotrzeć do leżących tuż na granicy miasta Pawłowic, Wojnowic, Trestna. Istnieje kilka regularnie aktualizowanych serwisów FB, na których znajdują się dziesiątki propozycji i planów na ciekawą wyprawę.
Instalacja wykorzystująca stare rowery w kamienicy na Nadodrzu
W stolicy Dolnego Śląska nie ma wzniesień, różnice wysokości są minimalne.
Wrocławscy miłośnicy dwóch kółek regularnie inicjują kolejne akcje promujące ten rodzaj aktywności. Między innymi, organizowane są giełdy rowerowe, cykliczna Rowerowa Masa Krytyczna.
Wśród projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (wrocławianie decydują, na co warto wydać kilkadziesiąt milionów złotych z budżetu miasta) ogromna część to przedsięwzięcia spod znaku zębatki, dzwonka i przerzutki.
Hulajnogi elektryczne
Hulajnogi elektryczne jako środek transportu błyskawicznie zdobyły popularność. Jazda hulajnogą nie wymaga uprawnień, są proste w obsłudze i nie wymagają miejsca do parkowania.
We Wrocławiu działają dwie wypożyczalnie oferujące hulajnogi elektryczne (nazywane także - e-hulajnogi): hive.
Urządzenia napędzane są silnikami elektrycznymi, mogą jechać z szybkością sięgającą 25 km na godzinę. Z zasady przeznaczone są dla jednej osoby, ale często można spotkać pary korzystające z tego samego pojazdu.
Zobacz, na jakich zasadach wypożyczysz hulajnogi hive.
Hulajnogi elektryczne hive: jak wypożyczyć hulajnogę
Wypożyczyć e-hulajnogi hive można za pomocą darmowej aplikacji działającej na systemach Android i IOS.
Następnie przy pomocy mapy można odnaleźć dostępne e-hulajnogi – ich odblokowanie odbywa się po zeskanowaniu podanego kodu QR.
Opłata startowa za wypożyczenie hulajnogi wynosi 2,5 złotych, a koszt każdej minuty jazdy wynosi 45 groszy.
W celu zakończenia użytkowania wystarczy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i nacisnąć przycisk "zakończ przejazd".
W aplikacji istnieje możliwość zaparkowania hulajnogi na okres 30 minut bez konieczności zakończenia i wznowienia jazdy – wtedy inna osoba niż zalogowany użytkownik nie będzie mogła z niej skorzystać.
Model Segway ES4 stanowi podstawę floty hive i umożliwia szybkie i komfortowe poruszanie się po mieście, pozwalając na osiągnięcie maksymalnej prędkości do 25 km/h.
Hive zaleca użytkownikom:
- zakładaj kask na czas jazdy,
- hulajnogę zostawiaj w miejscu, gdzie nie będzie zagrażała innym uczestnikom ruchu,
- dostosuj prędkość do warunków jazdy.