Poznaj nocny Wrocław. Plan na wieczorne spacery po mieście

Data aktualizacji: 2021-03-19

Wrocław doskonale nadaje się na wieczorną przechadzkę. W centrum miasta jest mnóstwo miejsc, które po zmroku nabierają nadzwyczajnego uroku dzięki iluminacji. Taki spacer należy zacząć od Ostrowa Tumskim i spotkania z latarnikiem.

Latarnik w czarnej pelerynie i czarnym cylindrze rozświetla na Ostrowie Tumskim uliczne latarnie gazowe. Można się na niego natknąć w pobliżu katedry, pałacu arcybiskupa i mostu Tumskiego tuż przed zmierzchem (albo nad ranem, kiedy się rozjaśnia). Godziny jego pracy zależą od pory roku.

Wcześniej wejdźcie do katedry. Gotycka świątynia to jeden z najciekawszych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku. W kościele warto obejrzeć srebrny ołtarz ufundowany przez biskupa Andreasa Jerina w XVI wieku. Jego budowa kosztowało tyle, co ówczesne średniej wielkości miasto. Uznany za zaginiony w czasie wojny, ołtarz został niedawno odnaleziony. Uzupełniono zniszczone elementy wystroju i ponownie ozdabia katedrę.

Bulwar Dunikowskiego

Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy. To miejsce także warto zaliczyć, bo doskonale widać stąd najstarszą część Wrocławia. Fotografia miasta z tej perspektywy to gwarancja na sporo lajków.

Labirynt zaułków

Idąc w stronę Rynku, najlepiej wybrać trasę przez Wyspę Słodową i inne z archipelagu śródmiejskich wysp. Na Wyspie Bielarskiej są place zabaw dla dzieci w różnym wieku. Dorosłych przyciągną plenerowe knajpki na barkach wzdłuż Słodowej. Przystanek w tym miejscu procentuje jednym z najładniejszych widoków w mieście: na gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Za mostem Uniwersyteckim zaczyna się labirynt staromiejskich uliczek. Nawet wieczorem warto zajrzeć do Ossolineum i obejrzeć tamtejszy zjawiskowy wirydarz.

W okolicy Rynku jest więcej nadzwyczaj urokliwych miejsc: zaułków, podwórek, przejść między kamienicami. W większość działają kawiarnie, piwiarnie, kameralne restauracje. To idealne miejscówki na dobry wieczór we dwoje, z rodziną albo z grupą przyjaciół.

Entuzjazm młodszych gości wywołuje stadko zwierzaków na Jatkach. Ich odlewy z brązu to oryginalny, artystyczny hołd oddany zwierzętom rzeźnym.

Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego

Ważnym miejscem na planie Wrocławia jest kamieniczka Jaś - Domek Miedziorytnika. Tuż przy jego zachodniej ścianie znajduje się wejścia do krainy krasnoludków – najpopularniejszych obywateli Wrocławia. Aby do niej wejść, wystarczy podać hasło, które brzmi….

Rynek we Wrocławiu warto poznać o każdej porze dnia. Wieczorem szumi gwarem rozmów w restauracyjnych ogródkach, swoje dodaje plusk wody w Zdroju (fontannie na placu Gołębim).

Spacerując po centrum, musicie zajrzeć na podwórko przy ul. Ruskiej 46. Mało kto jest w stanie oprzeć się olśnieniu na widok galerii neonów, które zamontowano na ścianach kamienic. To świetlne szyldy wrocławskich firm, instytucji, urzędów (większość już nie istnieje). Kolorowe, różnorodne neony nadają śródmiejskiemu podwórku niezwykłą aurę.

Wieczór nad Odrą

Równie ciekawie i ładnie jest nad Odrą. Śródmiejskie bulwary to także doskonałe miejsce na wieczorny spacer. Najlepiej zacząć od bulwaru Dunikowskiego w pobliżu Hali Targowej. Nadodrzański amfiteatr to idealne miejsce na podziwianie wieczornej panoramy Ostrowa Tumskiego.

Ruszcie w stronę mostu Grunwaldzkiego – po drodze miniecie gmach Muzeum Narodowego i Zatokę Gondol, widok na wrocławskich Manhattan i stalowy dawny most Cesarski (dzisiaj Grunwaldzki).

Już po drugiej stronie Odry do obejrzenia jest panorama z wieżą ciśnień, którą można oglądać z bulwaru politechniki.

Rynek we Wrocławiu

W nadodrzański krajobraz Wrocławia na dobre wrosły plaże miejskie, czyli plenerowe knajpki, które działają od wiosny do późnego lata. Mają dobrze wyposażone bary, w większości oferują także drobne przekąski. To dobre miejscówki na chwilę wytchnienia albo pomysł na cały wieczór.

Jeszcze więcej nad Odrą widać z pokładu statku lub łodzi motorowej. To popularny sposób spędzania czasu. W tym sezonie po rzece można pływać łódkami także po zmroku.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl