Rejsy po Odrze

W upalne dni warto przesiąść się z samochodu, roweru, autobusu na kajak, łódkę lub statek i spojrzeć na Wrocław z perspektywy Odry. Widoki są zachwycające. Zobacz listę atrakcji wodnych we Wrocławiu.

"Wrocławiowi dobrze przy Odrze" – mówi hasło promujące święto miasta sprzed kilku lat. Nie ma w tym odrobiny przesady – wystarczy przespacerować się nowymi bulwarami wzdłuż Odry, by zobaczyć, jak wypiękniały, a wzajemne uczucie miasta i rzeki rozkwita.

Bulwary nad rzeką

Bulwar Xawerego Dunikowskiego. Szeroka aleja spacerowa lśni nowością. Znajduje się tu mnóstwo ławek i długich ław, a wyprofilowany, porośnięty trawą pagórek zachęca do wypoczynku w pozycji horyzontalnej. Najpopularniejszym miejscem tej części nabrzeża Odry są amfiteatralne schody.

To miejsce na relaks i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą Ostrowa Tumskiego i bulwaru Włostowica po przeciwnej stronie rzeki. Szerokie schody wykorzystują także wodniacy i kapitanowie statków turystycznych. W upalne dni można tu także trochę się schodzić – w części, ze schodów, płynie woda.

Z bulwaru Dunikowskiego rozciąga się kojący widok na Ostrów Tumski, promenadę Włostowica. Promenada to nie tylko miejsce do spacerowania, szukający wytchnienia przed wielkomiejskim gwarem wylegują się na ławkach i trawnikach. Poza tym na bulwarze organizowane są pikniki, koncerty i pokazy.

Odpoczynek na wodzie

Idąc w górę rzeki, dotrzemy do Zatoki Gondol (tu możemy wynająć kajak lub łódkę i kontynuować zwiedzanie z wody lub usiąść w zacisznej plenerowej kawiarence) i do Muzeum Narodowego. Wrocławianie i turyści coraz chętniej wybierają aktywny sposób poznawania miasta.

Rozwija się biała flota. Miłośnicy rejsów mogą wybierać między luksusową "Wratislavią", wygodnymi statkami, kameralnymi katamaranami i szybkimi łodziami motorowymi.

Ilość łodzi na wodzie jest wprost proporcjonalna do jakości pogody. Ruch zaczyna się już wczesną wiosną, kumulacja to okres między majem a wrześniem.

Statki, łodzie, katamarany, kajaki. Wypożyczalnie sprzętu TUTAJ

Wakacyjne plaże

Nad Odrą pojawiło się wiele plaż miejskich. To plenerowe lokale z barami, zapleczem sanitarnym, ofertą kulinarną, które proponują odpoczynek (hamaki, leżaki, baseny, boiska do kometki i siatkówki), rozrywkę (dyskoteki i koncerty pod gołym niebem). Najchętniej korzystają z nich ludzie młodzi, ale wśród bywalców są osoby dojrzałe, rodziny z dziećmi.

Beach bary nad Odrą otwierają się wiosną i są czynne do wczesnej jesieni.

Zobacz, gdzie są plaże miejskie we Wrocławiu