Trasy biegowe we Wrocławiu
Biegacze w parkach i na wrocławskich ulicach to bardzo częsty widok. Odpoczywacie aktywnie we Wrocławiu? Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, gdzie można potruchtać, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych tras biegowych na terenie miasta.
Trasa biegowa "Między mostami"
Trasa biegowa między mostami Jagiellońskimi i mostem Swojczyckim ma długość 5900 m. Podłoże (poza odcinkami na mostach) jest szutrowe, dlatego nadaje się zarówno do biegania rekreacyjnego, jak i profesjonalnego. Każdy kilometr jest oznakowany, co sprzyja mierzeniu tempa biegu. Rozgrywane są tu m.in. zawody "Wrocławska szóstka" i "Wrocławska trzydziestka".
Trasa biegowa w parku Grabiszyńskim
Jedna z najpopularniejszych tras biegowych we Wrocławiu. Ma długość 5320 m i prowadzi alejkami parku Grabiszyńskiego. Podłoże jest szutrowe, a dzięki drzewom trasa niemal na całej długości jest osłonięta od wiatru i słońca. Każdy kilometr oraz kierunek biegu jest oznakowany.
Trasa biegowa w parku Zachodnim
Trasa rozciąga się pomiędzy halą Orbita a Kozanowem i ma ok. 1900 m długości. Podłoże trasy jest w większości szutrowe, dlatego nadaje się dla początkujących biegaczy.
Trasa biegowa w parku Wschodnim
Trasa biegowa wiodąca uliczkami parku Wschodniego ma 2850 m długości. Nawierzchnia jest szutrowa, tylko na mostkach występują lekkie podbiegi z nawierzchnią z kostki brukowej. Trasa jest niezwykle malownicza, z długimi odcinkami wzdłuż rzeki Oławy, na brzegach której można spotkać czaplę szarą. Trasa nadaje się idealnie zwłaszcza do rekreacyjnego biegania.
Trasa biegowa w parku Skowronim
Trasa ma długość 1850 m i znajduje się w okolicach ul. Spiskiej. Trasa biegnie alejkami parkowymi, a miękkie podłoże ogranicza ryzyko odniesienia kontuzji. Wysokie drzewa osłaniają przed wiatrem i słońcem. Trasa jest w większości płaska, dlatego nadaje się także do uprawiania nordic walking. Trasa jest oznaczona.
Trasa biegowa w parku Szczytnickim
Trasa biegowa ma 1 km długości, zaczyna się tuż za Ogrodem Japońskim i niemal na całej długości ma podłoże szutrowe. Może służyć zarówno do rekreacyjnego biegania, jak i zaawansowanego treningu biegowego. Na trasie przebiega się tuż obok drewnianego kościółka pw. św. Jana Nepomucena. Świątynia pochodzi z przełomu XVI i XVII w.
Śródmiejska Trasa Biegowa
Trasa liczy ponad 4 km, nawierzchnia w 60% składa się z kamienia chodnikowego i w 40% z szutru. Rozciąga się między mostami Szczytnickim, Warszawskim oraz Jagiellońskimi. Większość trasy biegnie wałem przeciwpowodziowym. Trasa jest płaska i utwardzona, co powoduje, że świetnie nadaje się dla początkujących biegaczy.
Tumska trasa biegowa
Liczy ok. 3 km i prowadzi wzdłuż bulwarów nad Odrą. Podłoże jest niezwykle zróżnicowane, poczynając od nawierzchni szutrowych, na kamiennych kończąc. Trasę poleca się tym wszystkim, którzy lubią zabytki, gwar centrum, ale przede wszystkim niepowtarzalny klimat najstarszej części miasta. Trasa nie jest polecana osobom, które mają problemy ze stawami.
Trasa biegowa Żabia Kładka – Jaz Opatowicki
Trasa liczy około 8 km i jest jedną z bardziej wymagających na terenie miasta. Podłoże trasy jest zróżnicowane – do zoo biegnie się głównie asfaltem, a później po ścieżce szutrowej. Z Żabiej Kładki można podziwiać panoramę Odry, a od strony Opatowic widać malownicze meandry rzeki.
Popowicka trasa biegowa
Trasa liczy ok. 4 km. Nawierzchnia jest zróżnicowana – w parku Popowickim szutrowe ścieżki; na grobli Kozanowskiej asfalt i szutr; ul. Gnieźnieńska i Starogroblowa to w pełni asfalt. Trasa jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych biegaczy.
Trasa biegowa wokół Wielkiej Wyspy
To długa, licząca ponad 12 km trasa, która wiedzie wokół Zacisza, Biskupina, Sępolna i Dąbia. Większość trasy biegnie po wałach przeciwpowodziowych, z których można podziwiać Odrę. Biegacze mijają mosty Jagiellońskie, Stadion Olimpijski, most Swojczycki, Jaz Opatowicki, zoo, most Zwierzyniecki i most Szczytnicki.
Pętla wokół parku Południowego
Pętla wokół jednego z najpopularniejszych parków we Wrocławiu ma ponad 2 km długości. Część trasy jest wyasfaltowana, ale w parku biegnie się już po utwardzanych ścieżkach szutrowych.
Trasa biegowa w parku Leśnickim
Ma ok. 2 km długości i niemal w całości przebiega parkowymi, utwardzonymi alejkami (jedynie kilkusetmetrowy odcinek trzeba pokonać po asfalcie lub kostce). W parku znajdują się m.in. stawy i labirynt grabowy, tuż obok przepływa rzeka Bystrzyca, ale największą atrakcją jest zamek, w którym obecnie mieści się centrum kultury.
fot. dolny-slask.org.pl
Pętla w parku Klecińskim
Ma ok. 1,5 km długości i wiedzie utwardzonymi alejkami parkowymi. Trasa jest delikatnie pofałdowana, z kilkoma łagodnymi podbiegami i zbiegami, ale nie powinna sprawić trudności nawet początkujących biegaczom.
Trasa biegowa "Między mostami", Trasa biegowa w parku Grabiszyńskim, Trasa biegowa w parku Zachodnim, Trasa biegowa w parku Wschodnim oraz Trasa biegowa w parku Skowronim zostały wymierzone i oznaczone dzięki współpracy Radia Wrocław i Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.
Pętla most Piaskowy – zoo – most Piaskowy
Trasa polecana osobom biegającym po centrum. Nawierzchnia jest w większości asfaltowa (oprócz odcinka przy zoo). Należy zachować ostrożność przy przejściach dla pieszych przy Muzeum Narodowym, moście Grunwaldzkim i moście Zwierzynieckim. Rekomendowana do biegania w ciągu dnia.
Pętla park Zachodni – Stadion Wrocław – trasa o długości ok. 7,5 km. Nawierzchnia trasy na niemal całej długości to kostka chodnikowa (z wyjątkiem kilkusetmetrowego odcinka asfaltu). Trasa przyjemna bowiem można obejrzeć z bliska park Zachodni i Stadion Wrocław, dodatkowo dwukrotnie mija się Ślęzę.
Trasa biegowa w lesie Osobowickim
Ma ponad 4 km długości i wiedzie wzdłuż ul. Osobowickiej oraz leśnymi ścieżkami. Trasa jest dość łatwa, ale do jej pokonania warto dobrze się przygotować, bowiem ścieżki nie wszędzie są utwardzone. W lesie znajduje się kilka pomników przyrody oraz pozostałości po obiektach fortyfikacyjnych.
Trasa biegowa w parku Tysiąclecia
Ma ok. 4 km długości. Część trasy wiedzie żwirowym poboczem ul. Płaskiej oraz chodnikiem przy ul. Żernickiej. Po wbiegnięciu do parku ścieżka wiedzie wzdłuż rzeki Ślęzy i wówczas poruszamy się po utwardzonej ścieżce szutrowej.
Kilometrówka w parku Tołpy
Trasa ma długość ok. jednego kilometra i w całości przebiega parkowymi alejkami. To dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w centrum miasta, które nie lubią biegać po asfalcie lub chodnikach. W parku znajduje się staw, place zabaw dla dzieci, a tuż obok kościół św. Michała Archanioła i Wydział Architektury PWr.
Trasa biegowa między mostem Warszawskim i Osobowickim
Ma ponad 5 km długości i w większości prowadzi wałami przeciwpowodziowymi (oprócz kilkusetmetrowego odcinka ulicy Na Polance). Nie wszędzie jest dobrze oświetlona, dlatego najlepiej biegać w ciągu dnia. Na odcinku od mostu Warszawskie do mostu Trzebnickiego zbudowano ścieżkę rowerową.
Trasa biegowa na Brochowie
Ma ok. 4 km długości i prowadzi ulicami Brochowa (nawierzchnia asfaltowa i chodnik) oraz parku Brochowskiego (utwardzone ścieżki). Fragment pomiędzy parkiem a ul. Semaforową prowadzi przez nieoświetlone pola i ogródki działkowe, dlatego najlepiej biegać w ciągu dnia.
Redakcja www.wroclaw.pl