37. PKO Wrocław Maraton

37. PKO Wrocław Maraton odbędzie się w trzecią niedzielę września, 15 września 2019 r. Biegacze po raz kolejny przekroczą linię mety na Stadionie Olimpijskim.

37. PKO Wrocław Maraton odbędzie się w trzecią niedzielę września, 15 września 2019 r. Biegacze po raz kolejny przekroczą linię mety na Stadionie Olimpijskim.

Limit uczestników tegorocznego maratonu określono na 4000 osób. Po raz pierwszy wprowadzono dodatkową klasyfikację dla zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim.

Tegoroczny maraton będzie wyjątkowy z dwóch powodów. Jednym z nich jest to, że ostatni raz trasa została wytyczona jedynie ulicami Wrocławia. Dodatkowo – zgodnie z miejską polityką „zero waste” – podczas tegorocznego maratonu wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie. Zastąpią je pojemniki wykonane z biodegradowalnych składników.

Sama woda, którą otrzymają zawodnicy, również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia.

Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać zarówno z darmowej komunikacji miejskiej, jak i ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.

Trasa

Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – od kolejnego roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. W najbliższym biegu ich droga wyznaczona jest jednak podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim.

Tam maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek).

Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska.

Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Koszulki i medale

Każdy z zawodników 37. PKO Wrocław Maratonu otrzyma w pakiecie startowym koszulkę techniczną w kolorze niebieskim, z grafiką przedstawiającą zarys panoramy miasta i napisem promującym stolicę Dolnego Śląska. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, zapewni doskonały komfort biegu w każdych warunkach atmosferycznych.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z medalem tegorocznego półmaratonu. Tym razem do pary krasnali z czerwcowego biegu na dystansie 21 097,5 m dołączą kolejne dwa skrzaty: sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym. Postacie krasnali wpisane będą w okrąg (z pozostawionym wolnym miejscem na półmaratońskie trofeum), na odwrocie którego znajdzie się zarys trasy maratonu, data biegu i miejsce na wygrawerowanie osiągniętego czasu.

Utrudnienia i komunikacja dodatkowa

W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas maratonu w niedzielę 15 września od godz. 7.00 do 15.00 przewiduje się następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:

  • Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej.
  • Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – miejscowe utrudnienia na trasie pojawią się już przed godziną 7.00.
  • Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji).
  • Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).

O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.

Zawodnikom i kibicom zostanie udostępniona komunikacja zastępcza w postaci autobusów kursujących między parkingiem Volvo przy ul. Mydlanej, a pętlą Sępolno oraz specjalnej linii tramwajowej T3.

Szczegóły wydarzenia:
wroclawmaraton.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia