Apokalipsa spełniona i jej rytuały. Agata Araszkiewicz w rozmowie online z Zuzą Golińską

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na rozmowę online Agaty Araszkiewicz z Zuzą Golińską.

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na rozmowę online Agaty Araszkiewicz z Zuzą Golińską pt. „Apokalipsa spełniona i jej rytuały", która w czwartek 25 lutego o godz. 19.00 będzie transmitowana w relacji na żywo na stronie.

Zuza Golińska to artystka skupiona na badaniu relacji między człowiekiem, przestrzenią publiczną i architekturą. W swoich dwóch najnowszych projektach mierzy się z widmem katastrofy klimatycznej. Seria „Suns" (Słońca) odnosi się do ambiwalentnego znaczenia Słońca – z jednej strony źródła światła i jego życiodajnej roli, z drugiej jego związku z katastrofą klimatyczną.

Z kolei „Red Giant", bardziej mroczny i pesymistyczny w swoim wydźwięku, przedstawia możliwą wizję końca naszej planety. Poza tematyką, projekty łączy strategia pracy artystki, oparta na wykorzystywaniu metalowych odpadów z zakładów produkcyjnych. Zuza Golińska, dzięki współpracy z robotnikami z Stoczni Gdańskiej nadaje im drugie życie, równocześnie szukając odpowiedzi na nadprodukcję i destrukcyjny wpływ człowieka na naturę.

Punktem wyjścia do rozmowy z artystką będzie wystawa „Red Giant" – prezentowana w Muzeum Współczesnym Wrocław do marca 2021. W trakcie spotkania prześledzimy ewolucję w pracach Zuzy Golińskiej, z naciskiem na istotne wątki, takie jak relacja architektura–ciało, zadamy pytania o antropocen i posthumanizm, nie omijając przy tym apokalipsy i jej rytuałów.

Rozmowę z artystką poprowadzi dr Agata Araszkiewicz – feministka, doktora nauk humanistycznych w centrum genderowym Centre d’Études Féminines et du Genre na Paris 8. Pisze o literaturze, kulturze i sztuce. Wydała „Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki", a także zbiór esejów "Nawiedzani przez dym" oraz książkę „Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym".

Wydarzenie towarzyszące wystawie Zuzy Golińskiej „Red Giant", więcej informacji o wystawie.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia