Czaisz? Festiwal Herbaty

Festiwal Herbaty „Czaisz?" zaprasza na 4 edycję. Tym razem spotykamy się na tarasach leśnickiego zamku.

Festiwal Herbaty „Czaisz?" zaprasza na 4 edycję. Tym razem spotykamy się na tarasach leśnickiego zamku ( w razie deszczu schowamy się do zamku). W planach jest moc herbacianych atrakcji.

Oprócz tradycyjnych wystawców z herbatą, którzy pojawią się ze swoimi najlepszymi sortami i gatunkami tej wspaniałej rośliny, będą też ceramicy specjalizujący się z naczyniach do herbaty, także kombucha oraz stoiska z kuchnią azjatycką. W tym roku pojawi się też specjalne herbaciane piwo.

Odbędą się też warsztaty i prelekcje na tematy związane z herbatą i kulturą picia.
A na koniec dnia szykujemy dla Was TEA PARTY, podczas którego odbędzie się klimatyczny koncert oraz wybrzmi DJski set w klimacie Orientu. Nie może Was tu zabraknąć. Czaisz? 

STREFA WYKŁADOWA

TARASY CK ZAMEK

12:00 – 12:20 Otwarcie Festiwalu

Oficjalne otwarcie wydarzenia, zapraszają: Czajownia Wrocław oraz Centrum Kultury “Zamek”

12:30 – 13:20 Czy herbata to superżywność? (Piotr Mońka)

Zapraszam na prezentację o prozdrowotnych właściwościach i zagrożeniach dla zdrowia związanych z piciem herbaty. Będzie o katechinach i taninach, ale też o szczawianach i pestycydach. Czym są, skąd się biorą i jaki mają wpływ na zdrowie? Czy można nadużyć herbaty i czy jest ona używką? 

Spotkanie poprowadzi Piotr Mońka, na ścieżce herbaty od 2010 roku, współzałożyciel wrocławskiej Czajowni. 

13:30 – 14:20 Symbioza Kombucha – wszystko o fermentowanej herbacie (Mariusz Jakubowski)

Symbioza to współdziałanie kilku gatunków mikroorganizmów, polegające na wzajemnej stymulacji wzrostu. Takie współdziałanie występuje w kulturach fermentacyjnych kombuchy, czyli napoju na bazie herbaty, który podbił rynek USA i Australii. Ten tradycyjny napój to także ciekawe przemiany biochemiczne, dawka zdrowia i źródło nut pochodzących z herbaty, które zmieniają się w trakcie fermentacji. Opowiem o stronie naukowej na podstawie swoich badań oraz praktycznej na podstawie doświadczenia ze Stanów.

14:30 – 15:50 Kultura herbaty w Korei (Łukasz Janik)

Podczas spotkania odbędziemy podróż w czasie do początków herbaty na Półwyspie Koreańskim, tych legendarnych i tych udokumentowanych, po czym przebędziemy wraz z nią jej pełną wzlotów i upadków drogę ku współczesności. Przyjrzymy się postaciom i okolicznościom, które ukształtowały podejście Koreańczyków do herbaty i ich zwyczaje z nią związane.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Janik, z wykształcenia koreanista, badający kulturę herbaty (nie tylko) w Korei.

16:00 – 17:20 Wietnam okiem herbaciarza (Joanna Bożek)

Jak bardzo herbacianym krajem jest Wietnam? Czy Wietnamczycy znają i lubią herbatę, którą produkują? Tego starałam się dowiedzieć podczas moich dwóch wypraw do tego niezwykłego kraju. Z plecakiem na plecach przemierzyłam ponad 3500 kilometrów. Co odkryłam i gdzie zajechałam ? Tego dowiesz się podczas mojego wykładu. 

Joanna Bożek – pasjonatka herbaty i podróżniczka, autorka bloga o herbacie i inicjatorka herbacianych spotkań. 

17:30 – 18:20 Jak pić herbatę…przyjemnie! (Anton Toscornia)

W Japonii jest herbaciane przysłowie Ichigo Ichie: „w czasie jednego życia, każde spotkanie jest unikalne”, więc nasz prelegent Anton postanowił spróbować znaleźć odpowiedź na proste pytanie: jak pić herbatę? Zapraszamy w podróż dookoła świata w poszukiwaniu najprzyjemniejszej czarki herbaty, którą można odnaleźć w niepowtarzalności codziennych czynności.

Anton Tiscornia – fascynat kultury herbaty, inicjator spotkań przy herbacie, właściciel katowickiej herbaciarni Ekspedycja Coffehouse.

18:30 – 19:30 Czaj z samowara! (Roman Wirth)

Zapraszamy na herbatę z samowara, degustację połączoną z instruktażem prawidłowego rozpalania samowara węglowego i przygotowaniem kilku rodzajów herbat czarnych łamanych. Nie zabraknie herbaty gruzińskiej na esencję, tureckiej z pokazem prażenia, earl greya i rosyjskiej karawany. 

Samowar uruchomi Roman Wirth, współorganizator cieszyńskiego Święta Herbaty, człowiek herbaty. 

20:00 Tea Party (Wojtek Furmaniak)

Zapraszamy na orientalną podróż muzyczną, inspirowaną ścieżkami herbaty. 

STREFA WARSZTATOWA

Parter CK Zamek

12:00 – 13:30 Podstawy parzenia herbaty i jej ocena sensoryczna (Maciej Stafiej)

zapisy: https://bit.ly/2kf55c4

Warsztaty herbaciane połączone z degustacją, to wstęp do świata herbaty dla osób, które chcą poukładać wiedzę na temat tej rośliny i naparu, który z niej powstaje. W trakcie spotkania, dowiesz się między innymi:

  • Jak produkowana jest herbata;
  • Czym różni się herbata zielona od herbaty czarnej;
  • Dlaczego warto jest być świadomym konsumentem herbaty;
  • Jaka jest przewaga herbat liściastych nad ekspresowymi;
  • Jak wybrać dobrą herbatę;
  • Dlaczego parzenie herbaty w stylu wschodnim jest najlepszym wyborem;

Po części teoretycznej, będziemy wspólnie parzyć herbaty oraz dowiemy się jak robić to poprawnie. 

Forma warsztatu jest luźna, dlatego podczas spotkania będziemy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, a także poznać zdanie innych na temat konkretnych herbat. Będziemy pracować również na „kole smaków i aromatów”, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyrazić swoje doznania sensoryczne.

Maciej Stafiej – bloger, który obrał kurs na herbatę, współorganizator poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

13:30 – 14:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)

zapisy: https://bit.ly/2kexcbk

Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.

Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie. 

15:30 – 16:30 Warsztaty wypieku i zdobienia pierników (Piernikarnia Wrocławska)

zapisy: https://bit.ly/2kexcbk

Warsztaty poprowadzą właściciele Piernikarni Wrocławskiej – małej manufaktury pierników, która na co dzień działa tuż obok wrocławskiego rynku. Powstają tam tradycyjne pierniki z najlepszych dolnośląskich składników: mąki z małego młyna, masła z lokalnej mleczarni, miodu z zaprzyjaźnionej pasieki.

Podczas warsztatów, każdy z uczestników przygotuje własnoręcznie piernik, poznając wszystkie etapy jego przygotowania: wygniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie, formowanie, pieczenie i wreszcie zdobienie. 

19:00 – 20:00 Warsztaty Czekoladowe

zapisy: https://bit.ly/2k9SVB3

Warsztaty o produkcji czekolady. 

PARK

13:00 – 13:50 Herbata z ptakami: shinrin-CHA-yoku (One Cup of Tea)

Odbudowanie kontaktu z naturą jest jak „powrót do domu”. Skupiając się na własnej czarce, ze smakiem i aromatem herbat z różnych stron świata poznamy otaczający nas najbliższy świat przyrody. W szczególności skupimy się na zauważeniu, zobaczeniu i usłyszeniu najczęstszych gatunków ptaków, które zamieszkują parki i ogrody. Agata Ożarowska – ornitolog, fotograf, podróżnik oraz założycielka sklepu z himalajskimi herbatami One Cup of Tea – nawiązując do japońskiej sztuki czerpania sił z przyrody (shinrin yoku) spróbuje poprzez wspólną degustację herbat oraz opowieści o herbacie i ptakach, odnaleźć w każdym jego własną „drogę do domu”.

STREFA CEREMONII

I piętro CK Zamek

13:00 – 19:00 (co pół godziny) Japońska Ceremonia z Mistrzem Takadą

zapisy: https://bit.ly/2lIb5dC

Degustacyjna ceremonia parzenia pięciu rodzajów japońskiej herbaty w wykonaniu Pana Masahiro Takada, Mistrza Ceremonii Herbacianej. Parzenie odbędzie w stylu formalnym, metodami tradycyjnymi i autorskimi. Będzie to możliwość skosztowania niedostępnych na co dzień smaków i aromatów, pochodzących z japońskiej herbaty, przygotowanych i podanych w japońskiej oprawie.   

Szczegóły wydarzenia:
zamek.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia