Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne. Podszewka mitu

Podszewka mitu. Spotkanie z Pawłem Bownikiem w ramach cyklu Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne

Punktem wyjścia do rozmowy z artystą wizualnym Pawłem Bownikiem będzie praca „Rewers 8” – nowy nabytek w międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW, która przedstawia kurtkę mundurową Marszałka Piłsudskiego (ze zbiorów w Muzeum Narodowego w Krakowie). Praca ta jest częścią projektu o antropologiczno-historycznym charakterze, w którym artysta fotografował rewersy kobiecych strojów znajdujących się w muzeach etnograficznych w Polsce, Rosji i Białorusi.

W całym cyklu jedynie „Rewers 8" prezentuje męski strój i to strój związany bezpośrednio z władzą. Symboliczny gest odwrócenia ubrania na nicę odsłania strukturę, szwy, miękką podszewkę. Ukazuje alternatywne porządki, odsłania ułomność i delikatność nawet wielkiego przywódcy państwa.

W trakcie spotkania porozmawiamy z Bownikiem o "Rewersach" i mitach przeszłości. Mając na względzie niedawno obchodzoną 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, otrzemy się także o temat tego jakim krajem była Polska w międzywojniu i co o jej strukturze społecznej mówiły kobiece ubrania uchwycone na fotografiach Bownika. Porozmawiamy także o tym, jakie inne marginesy wziął pod lupę Bownik, tworząc swoje prace.

Prowadzenie: Joanna Kobyłt

Czuły Sejsmograf to hasło wywoławcze nieregularnego cyklu, skoncentrowanego wokół problemów współczesności. Pretekstem do spotkań za każdym razem jest próba zrozumienia rzeczywistości społecznej, politycznej i ekonomicznej, zmieniającej się na naszych oczach każdego dnia.

 

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia