Zdjęcie wydarzenia Galeria Neonów

Galeria Neonów

To najbardziej rozświetlone podwórko we Wrocławiu. Oświetlają je 22 neony, które w tym miejscu odzyskują swoje drugie życie. 

Zewnętrzna galeria neonów znajduje się w podwórku przy ul. Ruskiej 46. Zobaczymy tu między innymi sentymentalne neony z dawnych kin Dworcowego, Ogniska i Warszawy, potężnych rozmiarów Elam z ul. Chorwackiej, Rumcajsa z ul. Powstańców Śląskich, Modę Polską, z Rynku, czy Grand Hotel z Piłsudskiego.  Wszystkie prezentowane w galerii neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław, założonej i prowadzonej przez Tomka Kosmalskiego. W ciągu 10 lat działalności Neon Side ocaliło blisko 60 historycznych neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska. Żaden z tych unikatowych obiektów nie miał szansy przetrwać w swoim oryginalnym miejscu. Zapomniane i niepotrzebne, trafiłyby na złom. 

Neony można podziwiać codziennie, ale polecamy oglądać je po zmroku. 

Zewnętrzną część galerii neonów ma pod swoją opieką miejska spółka  Wrocławska Rewitalizacja, a rozbudowa galerii  jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i darowiźnie przekazanej przez Fundację KGHM Polska Miedź. Projekt został dofinansowany przez Miasto Wrocław.

Szczegóły wydarzenia:
facebook.com

Galeria

Powiązane wydarzenia