Grand tango – koncert online w NFM

Astor Piazzolla zapisał się w historii muzyki jako artysta, który w udany sposób połączył w swojej twórczości argentyńskie tango, jazz.

Obchodzący w tym roku setną rocznicę urodzin kompozytor i wirtuoz bandoneonu Astor Piazzolla zapisał się w historii muzyki jako artysta, który w udany sposób połączył w swojej twórczości argentyńskie tango, jazz i muzykę klasyczną.

Piazzolla stworzył nowy typ tańca, nazywany tango nuevo. „Nowe tango” cechuje się zwiększonym składem i bardziej zróżnicowanym brzmieniem, od wcześniejszych tego typu kompozycji jest też bogatsze pod względem harmonii, kontrapunktu i melodyki. 

Las cuatro estaciones porteñas to złożona z czterech tańców suita, znana też pod tytułem „Cztery pory roku w Buenos Aires”. Poszczególne ogniwa zostały ułożone przez kompozytora w innej kolejności niż w znanych i lubianych koncertach Antonia Vivaldiego, do których Piazzolla odwołał się w tytule cyklu: Otoño porteño („Jesień”), Invierno porteño („Zima”), Primavera porteña („Wiosna”) i Verano porteño („Lato”).

Le grand tango jest kompozycją powstałą w 1982 roku, w oryginale przeznaczoną na wiolonczelę i fortepian. To jedno z dzieł reprezentujących w dorobku artysty nurt tango nuevo, łączące w sobie elementy tego tańca z jazzem. Oblivion to również ciesząca się ogromną popularnością kompozycja Piazzolli, przystępna, pełna wielkiej energii i temperamentu.

Wykonawcy:

  • Christian Danowicz – skrzypce, dyrygent
  • Tomasz Daroch – wiolonczela
  • NFM Orkiestra Leopoldinum

Program:

  •  A. Piazzolla Cuatro estaciones porteñas, Le grand tango (w opr. na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową), Oblivion

Koncert będzie dostępny:

Galeria

Powiązane wydarzenia