Zdjęcie wydarzenia Joanna Pawłowska Fixation – wystawa fotografii

Joanna Pawłowska Fixation – wystawa fotografii

Fixation jest o patrzeniu skupionym na miejscach marginalnych, przestrzeniach drugiej kategorii.

Fixation jest o patrzeniu skupionym na miejscach marginalnych, przestrzeniach drugiej kategorii. To miejsca z pozoru martwe, poza-plany, marginesy rzeczywistości, które emanują znaczeniem i życiem, gdy im się przyjrzeć. Czym jest obraz gdy zredukujemy go do minimalnej formy, jakie skojarzenia budzi? Jakie treści niesie? Jak patrzący odbija się w obrazie i jak obraz rezonuje w kolejnym patrzącym?

Czy osobiste doświadczenie opowiedziane w lapidarnych obrazach może być uniwersalne, zrozumiałe, bliskie? Ostatecznie to patrzący nadaje sens temu co widzi. „Poszukuję obrazów budzących skojarzenia, niejednoznacznych, angażujących wyobraźnię. Fotografuję sytuacje i miejsca, w których odbija się pęknięcie świata, błąd, dojście do granic możliwości. Przyglądam się światu, który przygląda się mnie.” – opowiada artystka.

Prezentowane na wystawie fotografie powstawały w latach 2013-2018. Po raz pierwszy zaistniały w albumie „Fixation” pod redakcją Joanny Kinowskiej i Anki Herbut, zaprojektowanym przez Kasię Kubicką. Publikacja ta jest częścią prezentowanej ekspozycji. Joanna Pawłowska – absolwentka Wydziału Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Wystawiała prace w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Warszawie, Berlinie, Bratysławie, Ahaus. Wykładowczyni Akademii Fotografii w Krakowie. Zawodowo związana również z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jej projekty dotyczą tematów związanych z asocjacyjną stroną obrazu, projekcją, osobistym doświadczeniem oraz poszukiwaniem formy.

W 2019 roku ukazała się jej pierwsza książka fotograficzna Fixation, której premiera odbyła się na Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie w 2020 roku.

Szczegóły wydarzenia:
opt-art.net

Galeria

Powiązane wydarzenia