Jubileusz 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego

Obchody 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju uświetni koncert, podczas którego zabrzmią dwa arcydzieła.

Obchody 75-lecia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju uświetni koncert, podczas którego zabrzmią dwa arcydzieła napisane w pierwszej połowie XIX wieku. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Paleczny, za pulpitem dyrygenckim stanie zaś Antoni Wit.

I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina jest dziełem twórcy bardzo młodego, zaledwie dwudziestoletniego. Wirtuozeria typowa dla stylu brillant łączy się tutaj z romantyczną nastrojowością (kompozytor pisał w liście do przyjaciela, że część druga „jest to dumanie w piękny czas wiosny, ale przy księżycu”), a w finale z pełną humoru stylizacją krakowiaka. Koncert ten jest nie tylko wyrazem epoki, lecz także świadectwem dynamicznie rozwijającego się talentu Chopina, który przekraczał granice stylistyk. Robił to jednak z wdziękiem, elegancją i wielkim wyczuciem.

W drugiej części wieczoru zabrzmi VI Symfonia F-dur „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena. Usłyszymy w niej śpiew ptaków (słowika, przepiórki i kukułki), szemrzący strumień, odgłosy wiejskiej zabawy z imitacją gry na dudach, a także gwałtowną burzę, po której następuje przejaśnienie, symbolizowane przez radosne tańce pasterzy.Dzieło powstało podczas pobytów kompozytora w Heiligenstadt i Baden, a sielskie otoczenie miało duży wpływ na jego lekki charakter.

Każda z części symfonii ma swój programowy tytuł, określający, co przedstawia muzyka. Sam Beethoven jednak odżegnywał się od tego, jakoby jego kompozycja była przejawem malarstwa dźwiękowego. Uważał on bowiem, że „Pastoralna” wyraża przede wszystkim uczucia.

Wykonawcy:

  • Antoni Wit – dyrygent
  • Piotr Paleczny – fortepian
  • NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

  • F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
  • L. van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”. 

fot. Juliusz Multarzyński.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia