Koncert Hawdalowy online: SZTETL!

Sztetl to projekt klezmerski, który powstał z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi koncert odbędzie się bez udziału publiczności, będzie natomiast transmitowany na żywo na profilu facebookowym Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.

Sztetl to projekt klezmerski, który powstał z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Wszyscy są, bądź byli członkami Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską, tradycyjną muzyką żydowską. Zespół występował w synagogach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, na weselach i potańcówkach, a także w Pałacu Prezydenckim. Tym co wyróżnia Sztetl od wszystkich innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.

To będzie prawdziwa muzyczna uczta

Zespół wystąpi w składzie:

  • Radek Polakowski - akordeon, śpiew
  • Tomasz Stawiecki - klarnet
  • Piotr Janiec - tuba
  • Bartosz Nazaruk - perkusja

Organizator:

  • Fundacja „PRO ARTE 2002”

Galeria

Powiązane wydarzenia