Kronika klockowa

Organizatorzy zapraszają Seniorów oraz osoby dorosłe i młodzież na międzypokoleniowe poznawanie niezwykłej techniki tworzenia koronek.

Organizatorzy zapraszają Seniorów oraz osoby dorosłe i młodzież na międzypokoleniowe poznawanie niezwykłej techniki tworzenia koronek.

UWAGA! Możesz przyjrzeć się, przetestować na czym polega technika Kroniki klockowej, jednak aktywne uczestnictwo w warsztatach wymaga specjalistycznego sprzętu, o którym opowiedzą prowadzące z Towarzystwa Miłośników Haftu. Misterna i fascynująca, należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego.

Historia koronki klockowej sięga XVI wieku, a najszlachetniejsze i najpiękniejsze pochodziły z Flandrii. Ma swoje charakterystyczne odmiany w różnych zakątkach świata. Wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych, bawełnianych, także jedwabnych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki klockowej narysowany na kalce technicznej, usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami albo płaskiej poduszeczki. Rodzaj koronki decyduje o ilości użytych klocków. Mistrzowie potrafią okiełznać ponad 100 par!

Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej inspirują do tworzenia zaskakujących, abstrakcyjnych form dekoracyjnych, zachwycając bogactwem, subtelną i oryginalną kompozycją. Szlachetne koronki zapisywano w testamentach, dziś najcenniejsze trafiają do muzeów, kolekcjonerów i na wybiegi haute couture. Na warsztaty można zapisać się na 3 sposoby: poprzez formularz internetowy dostępny na stronie telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-16:00, nr tel. 71 733 44 30 osobiście w CRZ Krzywy Komin przy ul. Dubois 33-35a również od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty są częścią programu Trampolina Senior. Jest to cykl zróżnicowanych tematycznie warsztatów, dedykowanych osobom po 60. roku życia. Uczestnicy znajdą w nich zarówno artystyczną ekspresję, jak i naukę praktycznych umiejętności.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się poprzez formularz internetowy, a także dokonać wpłaty kaucji w wysokości 30 zł, która zostanie zwrócona po zajęciach (szczegóły zostaną podane w procesie rekrutacji). Wszystkie prace powstałe w ramach projektu „Trampolina do kultury" pozostają w posiadania CRZ Krzywy Komin w celu ich prezentacji podczas wystawy finałowej. Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegóły wydarzenia:
krzywykomin.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia