Ksiądz Marek – Teatr Polski we Wrocławiu
„Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego to wielki teatr wojny – każdej wojny. Czy w strasznych czasach przesileń historii da się ocalić człowieczeństwo?
„Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego to wielki teatr wojny – każdej wojny. Przestrzeń spektaklu to miasto niekończących się walk, miasto przywodzące na myśl zarówno współczesne Aleppo, jak i ruiny, w których toczyły się historyczne zmagania XX wieku. Ukazane przez autora w poetyckiej wizji o wielkiej sile obrazu piekło wojny jest bezwzględne, pełne podłości i zdrad, okrucieństwa i szaleńczych ambicji. Niemożliwa do spełnienia namiętność Judyty i Kosakowskiego ulega zniszczeniu w ogniu nierozstrzygalnego konfliktu.
Jak w tym świecie zaburzonych wartości jawi się postać Księdza Marka? Pytania są tu fundamentalne – czy Calderonowski Książę Niezłomny w habicie dokonuje ofiary ze swojego życia, aby nadać sens zmaganiom ludzi, uwiarygodnić je wobec historii? Staje się prorokiem, kierowanym wolą Opatrzności? A może ma w sobie niebezpieczny fanatyzm ortodoksyjnego przywódcy? Czy pragnie ich uwznioślić, podnieść z błota i krwi, swoim poświęceniem ukształtować do wymiaru obrońców Ojczyzny? Postać tytułowego bohatera wzorowana została na karmelicie Marku Jandołowiczu, charyzmatycznym, natchnionym proroku.
Inscenizacja mieści się w nurcie reinterpretacji klasyki, który dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy ekspresji scenicznej. Przedstawienie rozgrywające się w bezpośrednim kontakcie z widzem, w konfiguracji przestrzeni znoszącej dystans, nasycone otaczającymi widownię obrazami oraz z budującą napięcia w sposób zbliżony do narracji epickiej muzyką, zyskuje wymiar metaforyczny, a jednocześnie, mimo uwspółcześnienia, staje się areną spotkania skrajnie różnych osobowości, dorównujących swą siłą innym postaciom z kanonu romantycznych bohaterów.
W dramacie mistycznym Juliusza Słowackiego nie sposób szukać jednoznacznych odpowiedzi, lecz należy postawić najważniejsze pytanie, czy w strasznych czasach przesileń historii da się ocalić człowieczeństwo. I czy ofiara Księdza Marka ma sens w wymiarach współczesności?
622. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
projekt plakatu Andrzej Pągowski
Obsada:
- Ksiądz Marek: Maciej Tomaszewski (gościnnie)
- Kosakowski: Ernest Nita
- Judyta: Magdalena Różańska
- Rabin: Krzysztof Kuliński
- Starościc: Błażej Michalski
- Towarzysz: Bartosz Buława
- Regimentarz: Edwin Petrykat
- Marszałek: Marian Czerski
- Bojwił: Maciej Gisman
- Kretecznikow: Michał Białecki
- Adiutant: Jakub Giel
- Branecki: Marcin Rogoziński
- Pułaski: Andrzej Olejnik
- Jozafat: Hubert Kowalczys
- Raportowy: Jakub Grębski
- Papież: Marcin Piejaś (rola na filmie)
Ceny biletów:
- na spektakle popremierowe: 50 zł (norm.), 40 zł (ulg.)
Bilety można kupić w kasach Teatru Polskiego lub poprzez stronę internetową.
Szczegóły wydarzenia:
teatrpolski.wroc.pl
- Gatunek dramat
- Reżyseria Jacek Bunsch
- Scenariusz Juliusz Słowacki
- Projekt Robert Rumas
- music Piotr Klimek
- Premiera 2022-11-19
- Kostiumy Robert Rumas