Litewskie pobliża. Ethnos – kultury świata

Dzień litewski w Światowidzie wypełnią spotkania, degustacja specjałów, warsztaty muzyczne i koncert.

Dzień litewski w Światowidzie wypełnią spotkania, degustacja specjałów, warsztaty muzyczne i koncert. Dzięki prezentacji prowadzonej przez Tatjanę Vologdinę (ze Studium Języka i Kultury Litewskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) przeniesiemy się do serca Litwy, Wilna, które nazywane bywa także  Jerozolimą północy. Dowiemy się jak miasto powstało i dlaczego jego symbolem jest żelazny wilk.

Będzie też można usłyszeć sporo innych ciekawostek dotyczących kraju naszych sąsiadów, z którym łączyły nas wieki historii. Nie zabraknie też tematów kulinarnych, bo kuchnia litewska w Polsce nie jest zbyt znana.

Na muzyczną część imprezy złożą się warsztaty poprowadzone przez Agotę i Dorotė Zdanavičiūtė, podczas których poznamy najstarsze polifoniczne pieśni litewskie zwane „sutartinės” oraz koncert grupy Laiminguo z Wilna.

W repertuarze zespołu znajdują się zarówno oryginalne  litewskie pieśni ludowe, jak również utwory inspirowane tradycyjną muzyką innych narodów, które historycznie zamieszkiwały Litwę.

Wokalnemu dwugłosowi towarzyszy bęben, kanklės (cytry), harfa żydowska oraz tradycyjne indyjskie instrumenty smyczkowe, takie jak sitar, sarod, bansuri. W 2016 roku wyszedł debiutancki album grupy pod nazwą - „Laiminguo”. Słowo „laiminguo” znaczy tyle, co życzenie szczęścia. Grupa wierzy, że swoją muzyką przesyłają publiczności wyłącznie dobre życzenia.

Partner | Fundacja „Pobliża”
Patronat | Honorowy Konsulat Republiki Litwy we Wrocławiu.

Szczegóły wydarzenia:
swiatowid.net.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia