Wydarzenie odwołane. Między nami: wystawa malarstwa Darii Pietryki w Galerii M

Najnowszy projekt artystyczny Darii Pietryki, opowiadający o naszych - ludzkich relacjach i emocjach z nimi związanych.

Wydarzenie odwołane.

Z powodu rosnącej niepewności spowodowanej koronawirusem zmieniono formułę wernisażu wystawy malarstwa Darii Pietryki MIĘDZY NAMI.

Zamiast oficjalnego otwarcia wystawy w piątek, 13 marca, organizatorzy zapraszają na kameralne spotkania z autorką, które odbędą się w następujących terminach:

  • Piątek, 13 marca 2020, w godzinach 19:00 – 21:00
  • Sobota , 21 marca 2020, w godzinach 13:00 – 15:00
  • Piątek, 27 marca 2020, w godzinach 18:00 – 20:00.

W ten sposób chcemy umożliwić Państwu bezpieczne odwiedziny w naszej galerii oraz spotkanie z Darią Pietryką i jej najnowszymi obrazami.

 

 

„Między Nami" to najnowszy projekt artystyczny Darii Pietryki, urodzonej w 1983 roku wrocławskiej malarki, architektki, projektantki wnętrz i scenografki. Tematem wystawy jest człowiek w relacji, a więc zagadnienie szerokie, wielowarstwowe i płynne. 

Człowiek jako istota społeczna uwikłany jest w sieć mikro i makro zależności - ze sobą, z innymi, z otaczającym światem. Sama relacja jest tu traktowana jako proces, ponieważ nasze związki są dynamiczne, zmieniają się, ewoluują, wymagają pracy, poświęceń i uwagi, zaniedbane komplikują się lub obumierają. Pietryka uważnie obserwuje siebie w świecie, zbiera doświadczenia, notuje spostrzeżenia, pytania i problemy, bada towarzyszące im emocje. To już wtedy zaczynają w jej głowie powstawać obrazy. Zaczyna się od przeżycia, obserwacji i uczucia, potem przychodzi czas na refleksję i szkice projektu.

Same obrazy powstają długo, artystka wielokrotnie je zmienia, nakłada kolejne warstwy farby, ingeruje w płótno nicią, piaskiem, kolorem, buduje wielowarstwową strukturę. Kolejnym bohaterem wystawy jest zatem samo malarstwo, zarówno w kontekście warsztatu, rzemiosła, jak i formy złożonej narracji. Znajdziemy tu dużo opowieści o miłości dwojga ludzi, w których uderza trzeźwość spojrzenia i pewna dojrzałość.

Artystka rezygnuje z wyidealizowanych wizji na rzecz uczciwej i podpartej realnymi doświadczeniami celebracji miłości jako sztuki wyboru, kompromisu, pracy nad sobą i ze sobą nawzajem, akceptacji własnych i kogoś wad czy ograniczeń. Każda relacja miłosna rządzi się własnym rytmem, przyciągamy się i odpychamy, wyznaczamy i przesuwamy granice, czasem żyjemy ze sobą, a czasem obok siebie, fale namiętności przychodzą i odchodzą.

W tak dynamicznej scenerii trzeba być czujnym obserwatorem i uczestnikiem jednocześnie. Zatracanie się w relacjach i odzyskiwanie siebie samej to wątek obecny w obrazach poruszających temat macierzyństwa, w których Pietryka konsekwentnie unika gloryfikacji. Jej madonny tracą głowy, ciała i własną tożsamość na rzecz wyższego dobra jakim jest nowe życie, nowy człowiek. Ten bardzo bolesny aspekt poświęcenia kobiet, o którym się nie rozmawia lub który uznaje się za naturalną kolej rzeczy, tu wybrzmiewa donośnie. Wehikułem tych mikro i makro historii, przeżyć i emocji jest ciało.

Ciało jest tym co mamy i co jest nam znajome i bliskie, jest naszym codziennym towarzyszem i osobistym terytorium, choć kobiece staje się często terytorium walki całych społeczności. Ciała bohaterów obrazów są dla artystki terenem poszukiwań malarskich rozwiązań, znana z jej wcześniejszych obrazów blada, kamienna i matowa skóra tu nabiera życia i barw.

Niedopowiedziane twarze podkreślają uniwersalność postaci i doświadczeń obecnych na obrazach. Niedopowiedzenie odgrywa istotną rolę w projekcie "Między Nami", który jest owocem wnikliwych obserwacji i rozważań, a także eksperymentów malarskich. Pietryce nie zależy na wydawaniu opinii czy komentowaniu rzeczywistości w określony sposób. Obrazy traktuje bardziej jako zaproszenie widza do dowolnej, indywidualnej interpretacji, jako ucztę dla wyobraźni; są więc one skonstruowane tak, aby nas zatrzymać. Elementami tej strategii są kompozycja mająca na celu wzbudzenie napięcia czy niepokoju, zastosowane kolory i ich kontrasty, wielowymiarowa struktura obrazu, gdzie widoczna jest praca farbą i liczne ingerencje w płótno, elementy kolażu.

Daria jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, School of Architecture na University College Dublin oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki. Zawodowo projektuje wnętrza i architekturę, od 2014 roku prowadzi swoją autorską pracownię MIEJSCA. Zajmuje się także scenografią wystaw artystycznych, ma na swoim koncie współpracę z Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 oraz OP_ENHEIM. Według Darii sztuka stanowi nieodłączny element architektury i wzornictwa. Maluje od kiedy pamięta, a malarstwo uważa za swoją pierwszą prawdziwą pasję i traktuje je jako niewerbalny sposób komunikacji ze sobą i światem. Jej wystawy indywidualne można było dotychczas zobaczyć w Centrum Kultury Agora czy w Galerii Platon we Wrocławiu oraz w The Mill Theatre w Dublinie. Brała też udział w licznych pokazach zbiorowych, między innymi w Galerii Test w Warszawie, w BWA we Wrocławiu, w D-light Studios i The Bad Art Gallery w Dublinie czy w The Waterfront Hall w Belfaście. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA czy Indiach.

Szczegóły wydarzenia:
galeriam.com

Galeria

Powiązane wydarzenia