Nie odpowiadam za swoje sny. Oniryzm jako narzędzie buntu

Premiera online filmu o relacjach między, kinem, literaturą, marzeniem i koszmarem.

Jak pandemia wpłynęła na marzenia senne? Czy oniryczna konwencja to bunt czy ucieczka? Muzeum Pana Tadeusza we wtorek 11 sierpnia o godzinie 18.00 zaprasza na premierę online filmu o relacjach między, kinem, literaturą, marzeniem i koszmarem. ​

  • 11 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 18.00
  • wydarzenie online
  • goście: Dominika Słowik, Wiktor Stribog, Orsolya Török-Illyés
  • prowadzenie: Adriana Prodeus

W realizacji udział wzięli: węgierska aktorka i producentka Orsolya Török-Illyés, znana z filmu „Bibliothèque Pascal”, Dominika Słowik, laureatka Paszportu „Polityki” za powieść „Zimowla” i Wiktor Stribog, twórca audiowizualny, autor kanału KrainaGrzybowTV. 

W ramach programu towarzyszącego przeglądowi filmowemu „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4 Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wydarzenie online pt. Sny i filmy mają podobną strukturę. I tu, i tu czas biegnie nieliniowo, pojawiają się retrospekcje, metamorfozy bohaterów, nagłe, nieprawdopodobne zwroty akcji, zlekceważone zostają prawa fizyki. W sytuacji ograniczonej wolności oniryczna, czy baśniowa stylistyka pozwalała twórcom zasugerować to, czego nie mogli powiedzieć wprost, a sfera fantazji stanowiła schronienie przed uciążliwą codziennością. 

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia