Warsztaty: Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce

MWW zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat na cykl zajęć pt. „Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce” (w ramach Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych).

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat na wyjątkowy cykl zajęć pt. „Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce” (w ramach Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych).

Sztuka współczesna często z wyprzedzeniem sygnalizuje nadchodzące zmiany i problemy, dlatego podczas spotkań uczestnicy będą przyglądać się dziełom sztuki z muzealnej kolekcji, by za ich sprawą rozmawiać o potrzebach środowiska. 

Uczestnicy warsztatów w czterech zespołach pod okiem edukatorów muzealnych oraz zaproszonych osób (którym szczególnie bliskie są tematy związane z ekologią) przygotują zestawy zabaw i ćwiczeń, które pod koniec kwietnia ukażą się w publikacji edukacyjnej pt. „Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce". Ćwiczenia będzie można w łatwy sposób pobrać, wydrukować i wykonać w domu razem z bliskimi!

Wstęp bezpłatny, liczba uczestników ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy (do czwartku przed danym warsztatem, do godz. 16.00).

Terminy i tematy warsztatów:

  • WDECH I WYDECH / 28 lutego, godz. 13.30-15.00 

I zespół: zapisani uczestnicy oraz Ignacy Oboz (edukator MWW) i Joanna Klima (radna Osiedla Szczepin, założycielka grupy Serce Szczepina).

Co ma wpływ na jakość powietrza? Co przyczynia się do powstania smogu? Podczas warsztatu zobaczymy fragmenty filmu Johanny Billing pt. „Pulheim Jam Session", a następnie spojrzymy oczami artystki na problemy związane z gwałtownym rozwojem miast, po to, by poszukać własnych twórczych sposobów reagowania na wielkomiejskie kłopoty. Odwiedzimy również „Zjadacza kurzu" – rzeźbę miejską Kuby Bąkowskiego, która stoi na tyłach muzeum. Zainspirowani uczestnicy spróbują znaleźć dowód na istnienie smogu – za pomocą wykonanych przez siebie narzędzi! Na koniec razem zastanowimy się – co dalej? Czy można pokonać smog?

  • NATURA KLIMATU  / 14 marca, godz. 13.30-15.00

II zespół: zapisani uczestnicy oraz Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy (specjalistka ds. kultury i edukacji w MWW) i Aneta Osuch (eEdukatorka EkoCentrum Wrocław, członkini Fundacji EkoRozwój).

Czym jest ocieplenie klimatu? Czy świat może zamienić się w patelnię albo w wielki basen usiany wyspami lądu? Co robić, by nie szkodzić naszemu otoczeniu i ocalić to, czemu zagrażają gwałtowne zmiany? Wspólnie obejrzymy dzieło „Bez tytułu" z cyklu „Tierra del Fuego" Angeliki Markul i zastanowimy się, jaki wpływ na nasze środowisko mają działania człowieka oraz jak możemy przeciwdziałać tym, które są szkodliwe.

Czy wiesz, że każdy z nas, niezależnie od wieku może zrobić coś dobrego dla naszej planety? Nasze rozmowy zaowocują zaskakującymi, twórczymi przedsięwzięciami, które wyrażą nasze obawy, ale i okażą się świetnym punktem wyjścia do działania na rzecz środowiska już poza muzeum.

  • ARTBOX – NA RATUNEK ZIEMI! / 28 marca, godz. 13.30-15.00

III zespół: zapisani uczestnicy oraz Agata Iżykowska-Uszczyk (edukatorka w Pawilonie Czterech Kopuł oraz MWW) i Liubov Shynder (koordynatorka projektów edukacyjnych i edukatorka Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego).

Zastanawialiście się, jak stworzyć artystyczny komunikat, zwracający uwagę na kryzys klimatyczny? Czy znacie akcje, które uświadamiają nam masową produkcję odpadów? Artyści biorący udział w Plenerze Ziemia Zgorzelecka w 1971 r. podjęli próbę wizualizacji tego zagadnienia. Czy da się bez słów mówić o problemach zagrażających Ziemi i ludzkości? W trakcie spotkania odniesiemy się do zgorzeleckich działań oraz stworzymy wspólnie ArtBox – na ratunek Ziemi

  • TECHNOŚWIAT / 11 kwietnia, godz. 13.30-15.00

IV zespół: zapisani uczestnicy oraz Grażyna Kryńska (edukatorka w Hydropolis: Centrum wiedzy o wodzie i MWW) i Hanna Schudy (koordynatorka projektów edukacyjnych w Stowarzyszeniu EKO-UNIA).

Coraz mniej ludzi ma dostęp do tego, co można uznać za dziką przyrodę. Po obejrzeniu dzieła Joana Bennàssara „Słońce zaszło, lecz widok pozostał" pewnie najdzie Was ochota na wycieczkę na sztuczne wyspy, my jednak zaproponujemy Wam coś pod prąd! Zapraszamy Was do eksperymentu, w którym pokażemy, że dzikość i naturalne procesy można znaleźć dosłownie wszędzie – również w koszu na śmieci! Podczas warsztatów pokażemy, jak z Waszych odpadków zrobić kompost, którym następnie będziecie mogli zasilać wybrane przez siebie rośliny. Wasz kompostownik będzie prawdziwym cudem natury, będziecie mogli kontemplować nie sztuczne wyspy, ale procesy, dzięki którym ludzie funkcjonują w zgodzie z naturą od tysiącleci. Uwaga: na warsztat przynieś ze sobą zebrane (minimum dzień wcześniej) odpadki organiczne – znajdziesz je w kuchni!

***

Przewodnik po naturze i sztuce jest częścią „Projektu C-Change – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu", realizowanego przez Gminę Wrocław w ramach Programu Operacyjnego URBACT III finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt realizowany w ramach Programu URBACT III 2014-2020.

Partnerzy: Fundacja EkoRozwoju, Stowarzyszenie EKO-UNIA, EkoCentrum Wrocław.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia