Oprowadzanie kuratorsko-autorskie. Biuro Wysp Znalezionych

Wystawa jest „archipelagiem wysp”. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie.

Wystawa jest „archipelagiem wysp”. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę?

W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie. Topografia wystawy – pejzaż archipelagu, który stanowi federację miejsc – odbija coś z paradoksalnej kondycji współczesności.

Spragnione i spragnieni bezpośredniego kontaktu z odbiorczyniami i odbiorcami galerii, zachęcamy do zadawania pytań i aktywnej rozmowy z prowadzącymi. Spotkanie poprowadzą Joanna Stembalska oraz Liliana Piskorska (Zeic).

Joanna Stembalska 

Kierowniczka galerii Studio BWA Wrocław, poruszająca problematykę zaangażowania sztuki we współczesne wyzwania i perspektywy w obszarach miejskiego aktywizmu, kultury alternatywnej, urbanistyki czy troski o środowisko. Promuje postawy obywatelskie i współodpowiedzialności za kształt sfery publicznej.

Historyczka sztuki, kuratorka i inicjatorka nagradzanego Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Od 2014 współkuratorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław. Jej zainteresowania koncentrują się m.in. na sztuce w przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza na jej społecznym wymiarze odzwierciedlającym współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze.

Liliana Piskorska (Zeic) 

Artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, rocznik 88. Skupia się na zależnościach pomiędzy państwem, tożsamością środkowo-europejską, a pozycją peryferyjnych tożsamości. Interesuje ją queerowy feminizm, podejmuje temat lesbijskości i nieheteronormatywności. Działa intermedialnie tworząc m.in. elementy instalacyjno-rzeźbiarskie, wideo i fotografie, pracuje z tekstem.

Praca Liliany „Łagodny bieg w dół" prezentowana jest na wystawie „Biuro Wysp Znalezionych” w ramach Sceny Artystycznej 20. MFF Nowe Horyzonty, która została otwarta była 6 listopada 2020.

  • Artyści/artystki: Oskar Alegria, Kornel Janczy, Honorata Martin, Ann Oren, Liliana Piskorska, Ben Rivers & Ben Russell
  • Kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska
  • Przestrzeń wystawy: Fabien Lédé
  • Współorganizator: 20. MFF Nowe Horyzonty

Informacje sensoryczne:

  • 👁 Światło - Na całej wystawie jest stałe światło pochodzące z wielokolorowych jarzeniówek. Okna galerii są wyklejone folią w kolorach tęczy.
  • Dźwięk - W części wystawy usłyszysz dźwięk z tabletu - melodię świąteczną oraz krzyk kobiety. Na wystawie 3 filmy mają dźwięk w słuchawkach. Usłyszysz tam dialogi oraz odgłosy natury – kapanie, szum drzew i fal.
  • Dotyk – Prac na wystawie nie można dotykać. Wyjątkiem jest instalacja multimedialna Liliany Piskorskiej (Zeic), która zachęca do własnoręcznego wpisania swoich przemyśleń i historii. Jest tam różowy taboret na którym można usiąść. Instalacja zawiera 3 małe książeczki, które można przeczytać. Znajdziesz tam także szklane przyciski ze zdjęciami, których można dotknąć.

Zapisy pod adresem . W wiadomości należy wpisać “Oprowadzanie 25.02” lub „Oprowadzanie 11.03". O udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

W każdym ze spotkań może wziąć udział max. 10 osób. W czasie oprowadzania galeria jest zamknięta dla pozostałych zwiedzających.

Szczegóły wydarzenia:
facebook.com

Galeria

Powiązane wydarzenia