Zdjęcie wydarzenia Panorama Racławicka – cennik, godziny zwiedzania, wydarzenia

Panorama Racławicka – cennik, godziny zwiedzania, wydarzenia

Otwarcie panoramy po remoncie zaplanowano na 27 lipca. Bilety będą dostępne w sprzedaży od 15 czerwca od godziny 12.00.

Ceny biletów

  • normalny: 50 zł
  • ulgowy: 35 zł
  • rodzinny: 35 zł/os. (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wieku 7–15 lat)
  • specjalny: 10 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów)

Rezerwacja dla indywidualnych zwiedzających.

Rezerwacja dla grup: lub (+48) 501 59 88 32, 71 344 23 44

Bilety można zakupić w dniu zwiedzania lub w przedsprzedaży (zawsze na określony seans, seanse odbywają się co pół godziny). Do dyspozycji zwiedzających pozostają wszystkie wolne miejsca nie zarezerwowane dla grup. Na jeden seans wchodzi jednorazowo do 85 osób.

Przedsprzedaż rozpoczyna się z 7-dniowym wyprzedzeniem i trwa aż do dnia zwiedzania (do wyprzedania biletów). Istnieje możliwość kupna biletów z większym wyprzedzeniem (ew. zwrot zgodnie z regulaminem sprzedaży).

Jeden bilet, cztery muzea

Z biletem do Muzeum „Panorama Racławicka” można bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.

Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu

to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746-1817) – z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. "Krzepiąca serca" bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.

Dlatego organizowana w roku 1894 we Lwowie Powszechna Wystawa Krajowa była dobrą okazją do realizacji projektu Styki. Olbrzymie malowidło powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy, między sierpniem 1893 a majem 1894. Uroczyste otwarcie Panoramy Racławickiej nastąpiło 5 czerwca 1894. Od razu stała się głównym magnesem przyciągającym do Lwowa rzesze turystów.

Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia. W dniu 14 czerwca 1985 roku uroczyście otwarto rotundę przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego zaprojektowaną przez małżeństwo architektów Ewę i Marka Dziekońskich, w której do dziś eksponowana jest „Panorama Racławicka”. Natychmiast po otwarciu stała się główną atrakcją miasta i pozostaje nią nieprzerwanie do dziś. Wśród licznych gości zwiedzających Panoramę znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz.

Szczegóły wydarzenia:
panoramaraclawicka.pl

  • tags wewnątrz
    rodzinna
    sztuka
    historia
    wystawa stała

Galeria

Powiązane wydarzenia