Panorama Racławicka
Otwarcie panoramy po remoncie zaplanowano na 27 lipca. Bilety będą dostępne w sprzedaży od 15 czerwca od godziny 12.00.
Otwarcie panoramy po remoncie zaplanowano na 27 lipca. Bilety będą dostępne w sprzedaży od 15 czerwca od godziny 12.00.
Przestrzeń holu, który zostanie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, kiosk muzealny. Zaplanowano też nowe, ciekawe ścieżki narracyjne w głównej ekspozycji.
Bilety wakacyjne w cenie (27.07-31.08)
- normalny 30 zł
- ulgowy/rodzinny 23 zł
- specjalny 3 zł
Bilety w cenie (od 1 września)
- normalny 50 zł
- ulgowy/rodzinny 35 zł
- specjalny 10 zł
Rezerwacja dla indywidualnych zwiedzających: https://bilety.mnwr.pl/
Rezerwacja dla grup: Rot13.write('[email protected]');"> lub 71 344 23 44
Bilet do Muzeum „Panorama Racławicka” upoważnia – w ciągu trzech miesięcy od daty wydrukowanej na bilecie – do zwiedzenia bezpłatnie wystaw stałych w Muzeum Narodowym, we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym i Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Godziny otwarcia (od 27.07)
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek– piątek, niedziela: 9.30– 17.00
- sobota – 9.30 – 19.00
Co musimy wiedzieć przed zwiedzaniem
- Mieć na twarzy maseczkę.
- Poddać się badaniu na wysokość temperatury ciała (zdalnym, bezdotykowym termometrem).
- Zdezynfekować ręce pod ustawionym przy wejściu dystrybutorem płynu dezynfekującego (będą znajdować się także w pobliżu toalet).
- Kupić bilet (najlepiej zapłacić kartą magnetyczną, a nie gotówką).
- Pokazać bilet (z odległości 2 metrów) osobie sprawdzającej jego aktualność.
- Przemieszczać się po ściśle wyznaczonych ciągach komunikacyjnych (parter i bezpośrednio wejście na drugie piętro, gdzie udostępniane są dwie galerie stałe - sztuki polskiej i sztuki europejskiej).
- W salach poszczególnych galerii utrzymywać dystans pomiędzy zwiedzającymi i personelem pilnującym (min. 2 m odstępu).
- Nie przebywać w większej ilości – niż 5 osób – w jednej sali (dla 1 zwiedzającego jest bowiem przeznaczonych 15 metrów kwadratowych powierzchni - i tego rygorystycznie będzie pilnował personel obsługi).
- W przypadku skarbca i wystawy „Secesja w metalu” w tym pomieszczeniu może przebywać jednorazowo tylko jedna osoba zwiedzająca (pozostałe czekają w odstępach dwumetrowych na wejście do tego pomieszczenia).
- W pełni stosować się do wszelkich uwag i wskazówek personelu pilnującego
- Nie korzystać z windy
- Być świadomym, że księgarnia i kawiarnia są nieczynne, można robić zakupy w internetowej księgarni muzeum.
- W dalszym ciągu obowiązują te same zasady obcowania z dziełami sztuki - nie zbliżamy się do nich zbyt blisko, nie dotykamy ich, nie fotografujemy ze statywem i lampą błyskową.
Panorama Racławicka we Wrocławiu
to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.
Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki (1746-1817) - z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. "Krzepiąca serca" bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.
Dlatego organizowana w roku 1894 we Lwowie Powszechna Wystawa Krajowa była dobrą okazją do realizacji projektu Styki. Olbrzymie malowidło powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy, między sierpniem 1893 a majem 1894. Uroczyste otwarcie Panoramy Racławickiej nastąpiło 5 czerwca 1894. Od razu stała się głównym magnesem przyciągającym do Lwowa rzesze turystów.
Szczegóły wydarzenia:
panoramaraclawicka.pl
-
tags wewnątrz
rodzinna
sztuka
historia
wystawa stała