Zdjęcie wydarzenia Petite messe solennelle

Petite messe solennelle

Podczas koncertu wieńczącego sezon Chóru NFM usłyszymy najwspanialsze dzieło późnej twórczości Gioacchina Rossiniego.

Podczas koncertu wieńczącego sezon Chóru NFM usłyszymy najwspanialsze dzieło późnej twórczości Gioacchina Rossiniego – „Petite messe solennelle" – w wykonaniu zespołu oraz solistów, wraz z towarzyszeniem Katarzyny Neugebauer-Jastrzębskiej przy fortepianie. Ta niezwykle efektowna msza zabrzmi pod batutą Lionela Sowa – dyrektora artystycznego Chóru NFM. "Petite messe solennelle" bez wątpienia należy do największych osiągnięć włoskiego kompozytora, znanego głównie ze swojej spuścizny operowej.

Rossini w rzeczy samej stworzył niemal czterdzieści tego typu dzieł, z których duża część do dziś gości na afiszach teatrów operowych na całym świecie. W ostatnich latach życia zwrócił się jednak w stronę muzyki religijnej – to właśnie wtedy powstało jego słynne „Stabat Mater" oraz wspomniana już msza, o której sam artysta mówił: „ostatni z moich grzechów starości”. Kompozycja stworzona została z myślą o hrabinie Louise Pillet-Will, a jej pierwsze wykonanie miało miejsce podczas konsekracji prywatnej kaplicy arystokratki w marcu 1864 roku. Msza pierwotnie przeznaczona została na dwanaście głosów, dwa fortepiany oraz fisharmonię, jednak po paru latach Rossini zdecydował się także zaaranżować dzieło na większą obsadę z udziałem chóru i orkiestry. Zorkiestrowana w niezmiernie wyrafinowany sposób, ta monumentalna msza składa się z kilku rozbudowanych części, zgodnie z tradycją "missa solemnis", choć kompozytor ironicznie określił ją jako „małą” (fr. petite).

Na końcu jej partytury Rossini złożył autograf z następującym zapytaniem do Najwyższego: „Drogi Boże. Oto, skończona, ta biedna mała Msza. Czy napisałem muzykę sakralną [„musique sacrée"] czy przeklętą muzykę [„sacrée musique"]? Urodziłem się dla opery buffa, dobrze o tym wiesz! Trochę nauki, trochę serca, to wszystko. Bądź więc błogosławiony i daj mi miejsce w raju”.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia