Zdjęcie wydarzenia Plenerowy spektakl: Alejchem Szalom

Plenerowy spektakl: Alejchem Szalom

„Alejchem Szalom” opowiada losy rodziny żydowskiej z uwzględnieniem sylwetki Edyty Stein.

Już 14 sierpnia o godzinie 20.00 na wrocławskim osiedlu Ołbin zagości plenerowy spektakl „Alejchem Szalom”. Wzruszające i pełne emocji przedstawienie przygotował Teatr po Pracy a wyprodukował Miejski Dom Kultury w Lublińcu.

„Alejchem Szalom” opowiada losy rodziny żydowskiej z uwzględnieniem sylwetki Edyty Stein. Jej postać jest mocno związana z historią Lublińca- rodzinnego miasta jej matki. Tutaj Edyta, jako młoda dziewczyna, przyjeżdżała odwiedzać dziadków i krewnych. Niezwykły klimat sztuki przywołuje tęsknotę za ludźmi, którzy niegdyś tworzyli miasto – rodzinami żydowskimi, kupcami, za ich językiem i folklorem. W tegorocznej odsłonie zagrają aktorzy Teatru po Pracy i Młodzieżowej sceny teatralnej – sekcje działające w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.

Pojawią się również reżyserka spektaklu Agnieszka Raj-Kubat oraz Krzysztof Korzeniowski, aktor związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Fabuła sztuki okraszona jest żydowską muzyką i pieśniami. Zagra band w składzie: Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk, Marcin Kita i Marek Sklarczyk. Spektakl swoją premierę miał 2018 roku na Rynku Miejskim w Lublińcu i powstał z okazji jubileuszu 10-lecia nadania Lublińcowi Patronatu u Boga Św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.

Wrocławska odsłona jest możliwa dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" Centrum Kultury Zajezdnia oraz Domem Edyty Stein we Wrocławiu. Wyjątkowa lokalizacja wydarzenia została udostępniona dzięki otwartości i życzliwości wrocławskiej firmy Archicom S.A. oraz AMD Zarządcy Nieruchomości-Dulemba.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”

Galeria

Powiązane wydarzenia