Zdjęcie wydarzenia Pocztówka ze Lwowa  na Scenie Kamienica

Pocztówka ze Lwowa na Scenie Kamienica

Lwów – jeden z głównych ośrodków kultury, nauki i sztuki w przedwojennej Polsce.

Lwów – jeden z głównych ośrodków kultury, nauki i sztuki w przedwojennej Polsce. Trzecie miasto pod względem liczby ludności charakteryzowało się wielokulturowością dzięki zamieszkałej w nim ludności wielu narodowości.

Ta różnorodność kulturowa i obyczajowa wpłynęła na specyfikę języka (gwary lwowskiej) i twórczość muzyczną, głównie uliczną. Lwów to obok Warszawy miasto, któremu poświęcono najwięcej piosenek z wszystkich polskich miast. Mieszkańców Lwowa po zakończeniu II Wojny Światowej przesiedlono w znacznej mierze na tereny obecnej zachodniej Polski, głównie do Wrocławia, gdzie na jego rynek „przesiedlony” został również ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry.

Zatem nic dziwnego, że to właśnie grupa Projekt Volodia rodem z Wrocławia sięgnęła do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych Lwowiaków – już na emigracji. Piosenki lwowskie wybrane i zaaranżowane w brawurowy sposób przez muzyków zespołu Projekt Volodia, umieszczone na płycie „Pocztówka ze Lwowa” i wykonywane na koncertach, przyczynią się do przybliżenia młodszym pokoleniom tamtejszej kultury, a pamiętającym przedwojenny Lwów – że Wrocław nie zapomina o korzeniach jej znacznej części mieszkańców.

Szczegóły wydarzenia:
scenakamienica.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia