Zdjęcie wydarzenia Rzeczy pocztowe – spacer po muzeum

Rzeczy pocztowe – spacer po muzeum

8 października zapraszamy na spacer po Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu pod tytułem „Rzeczy pocztowe”.

8 października zapraszamy na spacer po Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu pod tytułem „Rzeczy pocztowe”.

Głównym celem przechadzki po naszym Muzeum wcale nie jest opowieść o zawiłych i burzliwych dziejach polskiej poczty, a gawęda o wybranych przedmiotach związanych z pocztą, które prezentujemy na aktualnych wystawach stałych. W dzisiejszych czasach tradycyjne muzeum historyczne prezentuje ekspozycje, na których spodziewamy się zobaczyć obrazy, rzeźby i eksponaty o wysokiej wartości. Muzeum Poczty i Telekomunikacji ukazuje przedmioty bardziej lub mniej powszechnego użytku, które w dawnych czasach służyły do codziennej pracy urzędnika pocztowego oraz stały się częścią nowoczesnego życia pospolitego człowieka. Rzeczy służące ludziom.

Przedmioty te nadawały kształt usługom pocztowym i choć pospolite miały (i mają) swój niepowtarzalny urok oraz niezwykłe historie. I te właśnie historie, znane i nie znane, poważne i mniej poważne, chcemy opowiedzieć by odpowiednie dać rzeczy słowo… Spacer po salach muzealnych będzie przeglądem niezwykłych rzeczy pocztowych z wielu epok, które uchroniły zawieruchy czasu.

A oglądając je opowiemy: jak królewski syn założył polską pocztę by odzyskać majątek denatki-matki we Włoszech; po co był gońcom pocztowym krokomierz i czemu musiał on być noszony w nogawce spodni; o tragicznym dla uszu trąbieniu na trąbce pocztowej; o rewolucji napoleońskiej w poczcie i jedynym osobistym szyldzie dla listów cesarza; jak wyglądała przysięga urzędnika pocztowego 150 lat temu; poznamy pamiętnik Karola Jenikego – dyrektora Poczty Miejskiej Warszawy z 1916 roku; wygląd dawnego urzędu pocztowego; rzadkie wagi listowe; tajemniczy srebrny klucz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego; wreszcie polski wynalazek o wdzięcznej nazwie „Syrena”, list z pandemii 1830 roku i sekrety podróży dyliżansem po traktach XIX-wiecznego królestwa Polskiego.

Spacer odbędzie się 8 października o godzinie 11.00. Obowiązują zapisy: tel. 71 346 95 82, 534 146 575.

Szczegóły wydarzenia:
muzeum.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia