Zdjęcie wydarzenia Wystawa: Salvador Dalí i Joan Miró w Ratuszu

Wystawa: Salvador Dalí i Joan Miró w Ratuszu

Bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cyki. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy.

W Ratuszu na wystawie Salvadora Dalí obejrzymy kilkanaście cykli, jakie stworzył. Są tu prawdziwe perły, jak ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy z cyklu „Boska Komedia” do dzieła Dantego. Będą też m.in. zbiór...recept na nieśmiertelność, czy ekstrawagancki kufer medyczny. Większość prac datuje się na lata 1955-1975, ale pokazywane są i wcześniejsze – dwa cykle z lat 30. XX wieku.

Na wystawie „Styl-kolor-linia” obejrzymy aż 80 prac hiszpańskiego artysty z kręgu surrealistów, a trzon ekspozycji stanowią dzieła (głównie grafiki książkowe, powstały przy okazji wydawania ekskluzywnych tomów) ze zbiorów prywatnego kolekcjonera Heinza Essa, emerytowanego niemieckiego lekarza, który od czasu do czasu udostępnia część swoich bogatych zasobów.

Salvador Dalí

Jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii.  W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów.

Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W latach drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych. Poza tworzeniem wielu wywierających silne wrażenie obrazów, Dalí skupiał uwagę mediów. W 1948 roku wraz ze swoją muzą Galą wrócili do Europy. W 1974 roku Dalí otworzył zaprojektowane przez siebie muzeum – Teatro Museo Dalí w rodzinnym mieście Figueres.. Zmarł w 1989 roku w Figueres. Do jego najbardziej znanych dzieła należą poza obrazami także grafiki zebrane w tematyczne cykle. 

Joan Miró i jego genialny marszand

Wystawa „Styl-kolor-linia” jest związana z postacią marszanda Joana Miró, paryskiego kolekcjonera, litografa i wydawcy Aimé Maeghta, który miał w Paryżu słynną Galerie Maeght. Zapraszał tam śmietankę artystyczną francuskiej stolicy. Wystawom towarzyszył publikowany przez galerię magazyn „Derrière le Miroir” („Po drugiej stronie lustra”), który przez lata (1946-1982) stał się polem dyskusji na temat artystów i ich dzieł. Publikowano w nim prace m.in. Henri'ego Matissa, Marka Chagalla, Wassilija Kandinsky'ego, czy właśnie Joana Miró.

Wystawa jest czynna:

  • środa-sobota – 11.00-17.00,
  • niedziela – 10.00-18.00

Bilety na wystawę Salvadora Dalí w Ratuszu kosztują 10 zł (ulgowy, grupowy-max. 20 osób), 15 zł (normalny), 30 zł (rodzinny).

Szczegóły wydarzenia:
wroclaw.pl

Powiązane wydarzenia