Zdjęcie wydarzenia Wystawa: Salvador Dalí w Ratuszu

Wystawa: Salvador Dalí w Ratuszu

Bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cyki. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy.

Bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cyki. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy jak choćby ilustracje z cyklu  „Alicja w krainie czarów” czy „Boska Komedia”. Na wystawie ich uzupełnieniem są prace trójwymiarowe ujęte w zbiór recept na nieśmiertelność oraz ekstrawagancki kufer medyczny, przywołujący na myśl wytwory rzemieślnicze. Większość prac powstała na przestrzeni dwudziestolecia 1955-1975, ale pokazywane są również dwa cykle z lat 1930. Na wystawie można prześledzić różne style w jakich swoje dzieła kreował wybitny Katalończyk – od poddających się regułom grafik monochromatycznych przestawień, bo bardzo malarskie sceny. Wszystkie prezentowane dzieła są sygnowane i pochodzą z prywatnej kolekcji.

Salvador Dalí

Jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii.  W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów.

Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W latach drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych. Poza tworzeniem wielu wywierających silne wrażenie obrazów, Dalí skupiał uwagę mediów. W 1948 roku wraz ze swoją muzą Galą wrócili do Europy. W 1974 roku Dalí otworzył zaprojektowane przez siebie muzeum – Teatro Museo Dalí w rodzinnym mieście Figueres.. Zmarł w 1989 roku w Figueres. Do jego najbardziej znanych dzieła należą poza obrazami także grafiki zebrane w tematyczne cykle. 

Wystawa jest czynna:

  • środa-sobota – 11.00-17.00,
  • niedziela – 10.00-18.00

Bilety na wystawę Salvadora Dalí w Ratuszu kosztują 10 zł (ulgowy, grupowy-max. 20 osób), 15 zł (normalny), 30 zł (rodzinny).

Galeria

Powiązane wydarzenia