Zdjęcie wydarzenia Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA – wystawa

Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA – wystawa

Zobacz prace znanego kolektywu Slavs and Tatars obok zabytkowych kobierców z Muzeum Tatrzańskiego. Poznaj nieznaną, wspólną historię Wrocławia i Lwowa.

Pierwsza we Wrocławiu, indywidualna wystawa jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie kolektywów artystycznych – Slavs and Tatars. 

OPIS:

„W dzieciństwie nie mieliśmy pojęcia, że pewnego dnia wschód przeniesie się na zachód. Co za niedorzeczny pomysł? Kto by pomyślał, że jakiś kierunek mógłby poruszać się w innym kierunku?”

Slavs and Tatars, Slavs, 032c, 2006

Wystawa kolektywu Slavs and Tatars pt. LONG LVIVE LVIV/СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА przywołuje splecione historie Lwowa i Wrocławia ze szczególnej perspektywy orientalizmu. Po II wojnie światowej, kiedy Lwów stał się częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, polska ludność miasta została zmuszona do przesiedlenia się do Wrocławia – niemieckiego miasta przyznanego Polsce na konferencji poczdamskiej jako rekompensatę za utratę ziem wschodnich. Wraz z przesiedlaną ludnością także naukowcy z renomowanego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie (dziś Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki) zostali zmuszeni do ucieczki, a większość objęła stanowiska na Uniwersytecie Wrocławskim. Jednak jeden kluczowy wydział nie przetrwał tej deportacji.

W leżącym na wschodnim pograniczu II RP Lwowie działał jeden z wiodących w Europie ośrodków studiów orientalistycznych. Specjalnie na potrzeby wystawy w OP ENHEIM, Slavs and Tatars wskrzeszają Wydział Orientalistyczny we Wrocławiu, tak jakby lwowskie tradycje naukowe i dociekania przetrwały przeprowadzkę na zachód. W otoczeniu orientalnych tkanin i kobierców wchodzących w skład kolekcji rodziny Kulczyckich, ukraińscy wykładowcy z Uniwersytetu im. Iwana Franki poprowadzą w siedzibie OP ENHEIM cykl mistrzowskich warsztatów i wykładów na tematy wschodnie, od kursów języka arabskiego i perskiego aż po omówienie kluczowej roli islamu w Europie Wschodniej. Slavs and Tatars, oprócz serii rzeźb społecznych, zaprojektowali związaną z lwowskim uniwersytetem kolekcję merchandisingową.

Ponad siedemdziesiąt pięć lat po tym, jak historia Lwowa i Wrocławia połączyła się po raz pierwszy, kwestia migracji nadal pozostaje istotna i niezrozumiana, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wystawa skłania do zastanowienia się, w jaki sposób granice państw i wyobrażenia o własnej tożsamości wpływają na wiedzę i władzę, zwłaszcza w kontekście trwającej obecnie migracji ze Wschodu do Polski.


> Galeria znajduje się na 1. piętrze kamienicy OP ENHEIM przy pl. Solnym 4. Prosimy dzownić domofonem w okresie zimowym.
> Godziny otwarcia:
pon., wt. - nieczynne
śr. - 14:00-18:00
czw., pt. - 14:00-19:00
sob., nd. - 13:00-19:00

Galeria

Powiązane wydarzenia